Kild Soosterit

28. september 2001, 00:00

Soosteri kogu kunstipärand koondus Eestisse eelmise kümnendi alguses. Tartu Kunstimuuseum on kolmekümne aasta jooksul korrastanud ja dateerinud selle hiiglasliku kunstikogu, mida hindavad kõrgelt muuseumid ja kollektsionäärid kogu maailmas. Eesti Kunstimuuseum kavatseb välja anda Soosteri kataloogi, alustuseks on üleval näitus Soosteri loomingust.

Vene uues kunstiteaduses on Soosteril tähtis koht sürrealistliku suuna ühe looja ning esindajana. Soosteri tõttu võib lugeda 50. aastate algust sürrealismi alguseks Eestis, vangilaagris sündisid tema esimesed sürrealistlikele kujundeile rajatud erootilised kompositsioonid. Dialoog Picassoga, sajad joonistused 50ndate teises pooles süvendasid ka abstraktsionismi peatükki eesti kunstis.

1990. aastate alguses tõusis Eestis aga tähelepanu keskmesse kunstniku tegevus kodumaal ? õpingud Tartu Kunstiinstituudis, vangistus koos õpingukaaslastega ning tema üliaktiivne sürrealismi ja modernismi propageerimine Tartus ja ERKI noorte kunstitudengite seas. Üles on kerkinud ka tema sillaehitaja roll Moskva kunstiringkondade ja Eesti vahel.

Seni pole siiski Soosteri pärandit näitusele pandud, sest need tuhanded joonistused ei allu tavapärastele demonstreerimise põhimõtetele. Esiteks oma suure hulga tõttu ning teiseks on kunstniku teoste teemad üksteisega erakordselt tihedalt seotud. Teemad kasvavad üksteisest välja, hargnevad nagu oksad puust, moodustades sarju ja arenguid. Mida võtta, mida jätta oli küsimus, mis ei leidnud vastust ning seni on näitust korraldada tahtnud kaotanud materjali rohkuses pea. Kõik näib tähtis, kuid kõike on liiga palju.

Eesti Kunstimuuseumi koostatud näitus püüab anda ülevaate kunstnikku köitnud teemadest ja tähtsamatest arenguperioodidest. ?Pole kahtlust, et sellele esimesele katsele peavad järgnema teised, sest võimalusi grupeerida seda tohutut pärandit on palju,? ütleb näituse kuraator Eha Komissarov.

Ülo Soosteri mälestusnäitus
Rüütelkonna hoone
Tallinn, Kiriku plats 1
29.09.2001?20.01.2002

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing