Nädal tehnilist tõusu

Raivo Sormunen 01. oktoober 2001, 00:00

Kuigi möödunud nädalal liikusid aktsiahinnad maailma finantsturgudel pealtnäha päris positiivselt, jäi tõus võrreldes eelnenud nädalate langusega suhteliselt tühiseks.

Aktsiaturud ei rõõmustanud investoreid positiivsete uudistega, mistõttu liikusid aktsiad ülespoole eeskätt vaid tehnilise korrektsiooni tõttu. Oleks ju näiteks suisa ennekuulmatu oodata USA aktsiaturult, mis nädal varem elas läbi suurima nädalase kukkumise pärast 1933. aastat, teist järjestikust kukkumisnädalat.

Kuna pärast terrorirünnakut ollakse turgudel juba leppinud mõttega, et maailmamajanduse ülespöördumise algus nihkub kvartali või paari jagu hilisemale ajale, kui kuu aega tagasi arvati, ollakse negatiivsete uudiste suhtes juba kergelt immuunsed. Aga eks ole aktsiaturud kukkunud ka.

Nagu kõrval olevast tabelist näha, kukkusid möödunud reedel kolmanda kvartaliga ühele poole saanud välisbörsid keskmiselt veerandi. Terroriakti kanda jäi sealt ligikaudu pool.

Meenutusena olgu öeldud, et selle aasta teine kvartal möödus maailma aktsiaturgudel pärast kevadist suurt kukkumist päris kiire tõusuga.

Selge on see, et lainetamine turgudel jätkub. Seetõttu ei maksa arvata, et täna peale hakanud oktoobrikuu, mis aktsiaturgude jaoks on läbi ajaloo olnud üks hullemaid kuid, veereks lõpuni sama kehvasti kui september.

Sel nädalal oodetakse aktsiaturgudel kõige enam homset päeva, kui istungit pidavalt USA Keskpangalt loodetakse veel umbes 50 baaspunkti suurust intressikärbet, et jahtuvat USA ja maailmamajandust turgutada.

Peale selle annab rahunemiseks ja turu stabiliseerumiseks põhjust ka terroriakti aeglane unustamine, kuigi kõige rohkem teeks turgudele meelehead see, kui terroristidele suudetaks valutult oma koht kätte näidata. See aga tundub mõnevõrra ebausutav.

Osa investoreid tegi rõõmsaks möödunud reedel avaldatud USA teise kvartali majanduskasvu parandatud number. Siiski tuleb aga tõdeda, et 0,3 suurune kvartaalne majanduskasv oli viimase kaheksa aasta kehvim ja püsis vaatamata riigi ekspordimahtude kiirele kukkumisele plusspoolel vaid tänu kõvale sisetarbimisele.

Riigi sisetarbimine vaevalt et järgmistel kvartalitel enam nii tugev on. Seetõttu on põhjust karta, et nii kolmandas kui neljandas kvartalis muutub USA majanduskasv majanduslanguseks. Sellele viitas ka möödunud nädalal avaldatud Conference Boardi septembrikuu tarbijausaldusindeks, mis läbis kuuga suurima punktilise languse pärast Lahesõda.

Suurriigi majanduse olukord on kokkuvõttes jätkuvalt morn, mille pärast tundis reedel oma sõnavõtus muret ka president Bush.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing