Maamaks kerkib kohati sadu kordi

Kristina Traks 02. oktoober 2001, 00:00

Maaomanikud saavad eilsest alates kümne päeva jooksul protestida maamaksu tõstmise vastu eeldusel, et nad suudavad oma protesti seadustega põhjendada. Samas pole paljudes omavalitsustes veel otsustatud, kui suureks maamaks täpselt järgmisel aastal tõuseb.

Maamaks suureneb kõikides neis piirkondades, kus on aktiivne kinnisvaraturg ning tehakse palju tehinguid, näiteks Tallinna vanalinnas, Nõmmel, Kadriorus, Meriväljal, Pärnus, mõnedes Tartu linnaosades, aktiivsetes suvituspiirkondades, nagu Otepää ümbrus, ning rannaäärsetel aladel.

Enamikus neis kohtades tõuseb maamaks siiski mõned korrad, mitte sadu kordi nagu Saaremaal.

Saaremaal Kaarma vallas kerkib mereäärse maatüki esimese hektari maamaks 9,75 kroonilt 2250 kroonile ehk 231 korda, Muhu vallas 7,95 kroonilt 1800 kroonile ehk 226 korda, Lümanda vallas 9 kroonilt 1800 kroonile ehk 200 korda.

Mingil määral saab maamaksu tõusu leevendada kohalik omavalitsus, kui ta langetab maamaksu määra. Maamaksu määr on praegu 0,5?2 protsenti maa maksustamishinnast.

Saaremaa Lümanda valla maanõunik Juta Maimjärv ütles, et ta ei kujuta ette, mis juhtub siis, kui maamaks tõepoolest nii suureks läheb. ?Suvitajad ja välismaalased jõuavad küll nii palju maksta, kuid kohalikud inimesed küll mitte,? ütles Maimjärv. ?Kogu meie lootus on praegu sellel, et ehk maaomanikud protestivad nende maksude vastu ning siis on võimalik veel midagi muuta.?

Lümanda vallavolikogu liikme Leonardo Laessoni sõnul on üsna keeruline maksu tõstmise vastu protestida, sest enamik maakorraldajaidki pole maa hindamise seadusega tuttavad, rääkimata siis maaomanikest. ?Samuti ei tea inimesed, et maks nii palju tõuseb, teatakse lihtsalt, et tõuseb, aga reaalseid numbreid mitte,? lisas ta.

Nõmme maaomanik Tatjana Villo ütles, et ta ei saa aru, miks maa hind igal aastal tõuseb. ?Ta tõuseb ja tõuseb, tekib küsimus, mitu korda ma oma maad siis välja pean ostma,? ütles Villo, kes maksis ühena neljast 2700 ruutmeetri suuruse krundi kaasomanikust sel aastal 600 krooni maamaksu .

?See on ka kummaline, et kui palju maks täpselt tõuseb, saab alles siis teada, kui maamaksuteatis koju tuleb,? märkis Villo.

Nõmme linnaosavalitsuse maakorraldaja Olaf Kaselaid ütles, et pole veel teada, kas maamaks tõuseb või mitte. ?Maamaks ei tõuseks, kui Tallinna linnavolikogu maa maksustamismäära oluliselt vähendaks, praegu pole aga veel selge, kas ja kui palju maamaks tõuseb,? ütles Kaselaid. ?Oleks väga halb variant, kui inimesed hakkaksid Nõmmelt lahkuma põhjusel, et ei suuda maamaksu maksta.?

Kaselaiu sõnul on Nõmme halduskogu kõikidel eelnevatel aastatel maamaksu tõusu vastu protesteerinud, kuid see läinud nagu vastu müüri. ?Eks linn arvestab ju maamaksuga, Nõmmel aga teeb asja keeruliseks see, et siin on suured krundid ning see pole rikaste rajoon nagu näiteks Merivälja,? rääkis Kaselaid.

Praegu maksab omanik Nõmmel tuhande ruutmeetri suuruse krundi maamaksu umbes 1800 krooni aastas, järgmisel aastal tuleb aga sama maatüki eest maksta kaks korda rohkem, kui linnavalitsus maa maksustamismäära ei alanda. Pensionärid saavad maksusoodustust 200 krooni aastas.

Maa-ameti korralise hindamise projekti juhi Aivar Tomsoni sõnul saavad maaomanikud protestida maa uute hindade vastu maa hindamistulemuste avaliku väljapaneku ajal ning 10 päeva jooksul pärast selle lõppemist.

?Paljudes kohtades lõppes eelmisel nädalal hindamistulemuste avalik väljapanek ning nüüd on veel kümme päeva aega protestimiseks,? rääkis Tomson. ?Protestid tuleb esitada kirjalikult kohalikule omavalitsusele, kes edastab need maa hindajale.?

Pärast protestimiseaega peaks keskkonnaminister novembri lõpus maa maksustamishinnad kehtestama ja alles pärast seda määravad volikogud kindlaks järgmise aasta maksustamismäära ehk selgub, kui palju siis tegelikult maks tõuseb.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing