Äripäev esitas valeinfot

Kristjan Kalda 03. oktoober 2001, 00:00

Vastukaja artiklile ?Baltimaade suurim IT-firma tuleb ümber teha?

MicroLinki omanikud ja juhtkond on otsustanud rajada unikaalse mitmekesiste kompetentsidega ja rahvusvahelises äris karastunud juhtkonnaga suurfirma ja me oleme sellel teel olnud edukad. MicroLinkil ei ole põhjust saavutatut häbeneda ega häbeneda oma kahjumit, sest see on hind, mida nagunii oleks pidanud maksma laienemise ja rahvusvahelise firma rajamise koolirahaks.

Ma leian, et MicroLinkist ei peaks kirjutama tendentslikult ja kollase ajakirjanduse kombel. Tõsi, mis ei tapa, teeb tugevamaks. Seejuures olen kindel, et MicroLink suudab vaatamata Äripäeva esitatud valeinformatsioonile oma positsiooni veelgi tugevdada.

Aastal 1997/98, kui Allan Martinson asus MicroLinki juhtima, oli MicroLinki grupi käive 183 miljonit krooni. Tänaseks on kontserni konsolideeritud käive 983 miljonit krooni. Käibest ca 55 protsenti tuleb väljaspool Eestit. Käibenumbris kahtleva AS Ordi juhi Sulev Sisaski rahustuseks võib öelda, et konsolideerimisel jäeti välja kontsernisisene käive 207 miljoni krooni ulatuses. Käive pole ainus näitaja ja see on põhjus, miks MicroLink ennustab käesolevaks majandusaastaks vaid 10protsendilist käibekasvu.

Eelmisel aastal kasvas Mic-roLinki müügimarginaal ehk brutokasum 55 284 miljoni kroonini, sel aastal ootame müügimarginaali 35 kasvu. MicroLink ei kasva aeglasemalt kui turg või konkurendid. Nüüd Äripäeva väidete juurde, mis vajavad selgitusi: 1) Kui omanikud pidid kevadel 49 miljonit krooni firmasse juurde panema, et tagasi maksta lühiajalised laenud, siis on tõenäoline, et ettevõte vajab peagi 100 miljoni kroonist süsti.

MicroLinki omanikel oli võimalik valida, kas finantseerida ülevõtmistehinguid oma- või laenukapitaliga. Omanikud otsustasid kasutada osaliselt laenukapitali. See strateegia oli õige. Tänavu kevadel oli võimalik omakapitali kaasata laiemalt omanikeringilt, kui seda oleks saanud teha paar aastat tagasi. Investeeritud rahast maksid omanikud tagasi ettevõtete omandamiseks võetud laenud, mille tagasimakse kohustus oli ette teada.

MicroLinki aastaamortisatsioon ehk mitterahaline kulu on üle 50 miljoni krooni tänu ülevõtmistega kaasnenud varadele ja firmaväärtusele, mis eristab meid väikestest IT-firmadest ja muudab puhaskasumi võrdluse mõttetuks. Aktsiakapitali laiendamiseks ei ole praegu vajadust.

2) Juba pikemat aega liiguvad turul jutud, et MicroLinki tütarettevõtted on müügis.

Viieaastases perspektiivis on MicroLinkil kavas tegevust veelgi fokusseerida ja pole välistatud, et mõni ärivaldkond jääb vähemaks. Lähemal ajal pole ettevõttel kindlasti kavas oma põhitegevustest loobuda.

3) MicroLinkil tervikuna ei lähe enam nii hästi kui 3-4 aastat tagasi.

MicroLink on järjest võitnud suuri hankekonkursse alates Eesti haigekassa ja Läti rahandusministeeriumi finantsinfosüsteemist ja käivitanud edukalt andmesidevõrgu Metroo. MicroLink on järjest enam kasutamas riikidevahelist sünergiat: näiteks majandustarkvara SAPi kompetentside toomine Lätist Eestisse ja Postipoisi dokumendihaldussüsteemi müük Leedus.

4) Kevadel lahkusid Micro-Linki Grupi juhatusest IT-gurud Antti Aasma ja Jaak Anton, kelle vahetasid välja müügimees Aivar Paalberg ja Peter Priisalm.

Aasma on asunud juhtima MicroLink Astrodatat. Paalberg, kes oli edukas MicroLink Arvutite juhtimisel, juhib nüüd divisjoni, kuhu kuuluvad lisaks MicroLink Arvutitele MicroLink Astrodata Eestis ning VAR ja MicroLink Datori Lätis. Priisalm on töötanud MicroLinkis üle aasta ja nõustanud firmat üle kolme aasta. Tema vastutusel on emafirma ja MicroLinki finantsinvesteeringute juhtimine.

5) Delfi viis MicroLinkist välja 21 miljonit krooni, neelates sellega kogu kasumi, mida MicroLinki ettevõtted suutsid teenida.

Delfi on veel käesoleval aastal kahjumis, kuid see väheneb pöördvõrdeliselt Delfi eduga. Delfi on edukas: ta suudab jätkuvalt oma tulusid aastaga kahekordistada.

6) Juunis lõppenud majandusaastal võib kahjum ulatuda 100 miljoni kroonini.

Eelmise majandusaasta kahjum oli 76 miljonit krooni, millest suurema osa moodustasid mitterahalised ühekordsed kulud. Hea analoogia on Eesti Energia läinudnädalane teade, et tema kahjum ulatus sarnaste mahakandmistega 4,6 miljardi kroonini.

7) IT-äris on edukad ettevõtted, mis on kas väikesed või eriti suured, MicroLink ei kuulu kummagi liigi alla.

Küsimusele tuleks läheneda teisiti: tasub olla kas turuliidrite hulgas või ni?itegija, mitte aga keskmik. MicroLink kuulub kõigis oma tegevuse valdkondades turuliidrite hulka ja meie eesmärk on kompromissitu: olla Baltikumis number üks kõigis tegevusvaldkondades.

8) MicroLinki raskused rõõmustavad konkurente.

Kui tõesti keegi peale Äripäeva MicroLinki raskuste üle rõõmustaks, siis teeks ta seda ilmaasjata. Oleme tugevamad kui kunagi varem. Mitmed konkurendid on sunnitud end turul veel käesoleval kalendriaastal koomale tõmbama.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing