• OMX Baltic−0,02269,85
  • OMX Riga0,27922,42
  • OMX Tallinn−0,081 754,52
  • OMX Vilnius0,42992,36
  • S&P 5000,555 615,35
  • DOW 300,6240 000,9
  • Nasdaq 0,6318 398,45
  • FTSE 1000,368 252,91
  • Nikkei 225−2,4541 190,68
  • CMC Crypto 2000,000,00
  • USD/EUR0,000,92
  • GBP/EUR0,001,16
  • EUR/RUB0,0095,44
  • OMX Baltic−0,02269,85
  • OMX Riga0,27922,42
  • OMX Tallinn−0,081 754,52
  • OMX Vilnius0,42992,36
  • S&P 5000,555 615,35
  • DOW 300,6240 000,9
  • Nasdaq 0,6318 398,45
  • FTSE 1000,368 252,91
  • Nikkei 225−2,4541 190,68
  • CMC Crypto 2000,000,00
  • USD/EUR0,000,92
  • GBP/EUR0,001,16
  • EUR/RUB0,0095,44
  • 12.10.01, 00:00

Lapsehooldustasu saava FIE eest maksab sotsiaalmaksu riik

Millise seadusepunkti järgi ei pea FIE, kes saab lapsehooldustasu, sotsiaalmaksu avansilisi makseid tegema? Minu maksuamet ütleb, et peab.
Sotsiaalmaksuseaduses ei ole tõesti punkti, kus oleks kirjas, et lapsehoolduspuhkusel olev FIE ei pea sotsiaalmaksu avansilisi makseid tegema. See järeldus tuleneb kahe paragrahvi koosmõjust.
Kõigepealt § 6
(1) Riik maksab sotsiaalmaksu järgmiste isikute eest:
1) isik, kellele makstakse lapsehooldustasu riiklike peretoetuste seaduse § 7 lõike 1, 5 või 6 alusel, ja mittetöötav vanem, kellele makstakse lapsehooldustasu nimetatud seaduse § 7 lõike 3 alusel;
Teiseks § 9
(4) Kui füüsilisest isikust ettevõtja eest maksab käesoleva paragrahvi lõike 3 punktis 1 nimetatud kvartali jooksul sotsiaalmaksu ka tööandja või käesoleva seaduse § 6 lõike 1 punktide 1 või 5 alusel riik, võib tema poolt makstavate avansiliste maksete summa olla kolmekordselt eelarveaastaks riigieelarvega kehtestatud kuumääralt arvutatud maksusummast väiksem, kui tööandja või § 6 lõike 1 punktide 1 või 5 alusel riigi poolt eelnimetatud kvartali jooksul tema eest ja tema poolt avansiliste maksetena makstav sotsiaalmaksu summa kokku on vähemalt võrdne kolmekordselt eelarveaastaks riigieelarvega kehtestatud kuumääralt arvutatud maksusummaga.
Riik maksab sotsiaalmaksu selleltsamalt eelarvega kinnitatud miinimumilt (praegu 700 krooni), millelt arvutatakse füüsilisest isikust ettevõtja avansiliste maksete kohustust. Seega peaks nõutud summa teoreetiliselt olema laekunud ja juurde maksta ei ole vaja. Probleemiks võib küll kujuneda see, et summa arvestus toimub kvartali ulatuses kassapõhiselt: kvartali viimase kuu 15. kuupäevaks peab 3 × 700 × 0,33 krooni laekunud olema. Sünnituse kvartalis tekkib see probleem väga tõenäoliselt, sest suurem osa lapsi ei sünni kvartali esimesel päeval. Ja kui riigi poolt makstav summa miskipärast õigeks ajaks laekunud ei ole, peaks ettevõtja sotsiaalmaksuseaduse järgi vajaliku raha ise maksma. Loodan südamest, et riigi raha liigutamisel selliseid viivitusi ei teki.
Kui aga lapsehooldustasu saav ettevõtja teenib hoolduse ajal ettevõtlustulu, peab ta sellelt pärast aasta lõppu ikkagi ka sotsiaalmaksu maksma ? selles osas ei ole kellelegi erandit tehtud.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 10.07.24, 11:20
Põlvkondade vahetust tuleks hakata varakult planeerima
Kui oled midagi suure hoole ja armastusega üles ehitanud, on loomulik, et soovid tagada ka selle püsimise. Olgu tegemist ettevõtte või perekonna varade edasiandmise planeerimisega, siis LHV privaatpanganduses ollakse oma klientidele toeks, et korraldada põlvkonnavahetus sujuvalt.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele