Inge Rumessen • 16. oktoober 2001 kell 12:16

Vaivaras avati ajutine ohtlike jäätmete ladu

Täna avati Vaivara ohtlike jäätmete käitluskeskuses ajutine ladu sellistele ohtlikele jäätmetele, mida pole võimalik Eestis lõplikult käidelda ning mis saadetakse lõppkäitlemiseks teistesse riikidesse, teatas keskkonnaministeerium.

Hoidla on esialgu planeeritud kuni 1800 tonni ohtlike jäätmete ajutiseks ladustamiseks.

Seni hoiti aastatel 1996-2000 üle Eesti kokku kogutud pestitsiidide ehk keemiliste taimekaitsevahendite jääke Paldiskis endises Vene sõjaväest maha jäänud laohoones. Nüüd toimetatakse Paldiskisse kogunenud ligi 400 tonni pestitsiidijääke vastvalminud Vaivara ajutisse lattu. Paldiski ladu on seejärel kavas sulgeda.

Jäätmeosakonna juhataja Peeter Eegi sõnul sundis Paldiski ladu sulgema selle kehv olukord. Pealegi oli mullu suvel avatud Vaivara jäätmekäitluskeskusesse kohe algselt planeeritud reservmaa ajutise ohtlike jäätmete hoidla rajamiseks nende jäätmete jaoks, mis ei kuulu ladestamisele (kuuluvad põletamisele vms).

Eegi sõnul pole võimatu, et tulevikus hakatakse selliseid ohtlikke jäätmeid Eestiski põletama. Seni on Eesti saatnud pestitsiidijäätmeid hävitamiseks Soome firmasse Ekokem, kellel on olemas vastav kõrgetemperatuuriline põletusseade.

Ajutise lao kompleksi pindalaga 4800 m2 ehitus läks koos projekteerimise ja järelevalvega ning kommunikatsioonidega maksma ligi 4,7 miljonit krooni. Kalliks tegi ehituse keskkonnanõuete järgimine, takistamaks keskkonnareostuse tekkimist ja levikut. Välisplatsid ja teed on kaetud kahekordse tugevdatud asfaldikihiga.

Hetkel kuum