Kaja Koovit • 18. oktoober 2001 kell 22:00

Rootsi SEB tegi Andres Lipstokist fondiinvestori

Riigikogu majanduskomisjoni esimees Andres Lipstok otsustas 1999. aasta sügisel toonase Ühispanga nõukogu aseesimehena SEBi pakkumise vastu võtta ja panga aktsiatest loobuda.

Kuna tegu polnud leivarahaga, vaid senisest investeeringust vabanenud vahenditega, võis valida ka pikemaajalisemat investeeringut. Pärast korralikku riskianalüüsi otsustas ta vabanenud raha paigutada pakkumise teinud suuromaniku hallatavatesse fondidesse, mis ongi jäänud Lipstoki ainsaks välisinvesteeringuks.

SEBi fondide valikus mängis oma osa ka mugavus, sest aktsiate müügist saadud raha kanti Ühispanga jooksvale arvele ja kõige kättesaadavamaks osutus panga informatsioon.

Muidugi oleks võinud raha paigutada ka otse aktsiatesse. Toonase otsustamise ajal olid kuumad nimed investeerimises Microsoft ja Nokia, kuid välismaiste aktsiainvesteeringute tarbeks ei pea Lipstok end piisavaks asjatundjaks.

?Investeeringutes pole ma mängur, tahan stabiilset tulusust, kuigi loomult oleksin valmis ka igasugusteks action?iteks, ? põhjendab Lipstok fondivalikut.

Kuigi tänaseks on investeeringu väärtus kahanenud 30 protsenti, pole Lipstok oma otsust kahetsenud. ?Olen suhteliselt külma kõhuga ega satu paanikasse,? usub ta ja soovitab kõigil investoritel riskid ära hinnata ja määrata investeeringu pikkus. Pikkuse määramisest üksinda ei piisa, palju olulisem on sellest otsusest ka rangelt kinni pidada. ?Kui strateegia on paika pandud, ei maksa oma närve rikkuda ja iga natukese aja tagant portfellis seisu uurida,? soovitab Lipstok.

Lipstok on arvestanud, et hoiab raha fondides 3?4 aastat ning suhtub seetõttu vahepealsetesse hinnakõikumistesse suhteliselt rahulikult.

?Väike finantsplaneerimine peaks olema kõikidel inimestel, sõltumata sellest, kas neil on plaan investeerida,? on Lipstok veendunud.

Algajatel investoritel soovitab Lipstok alustada fondidest, sest riskid on portfellis hajutatumad ning otsustamise saab veeretada fondihalduri kaela. Ja karta ei maksa. Investeerimisega tuleb lihtsalt alustada, sest muidu sööb inflatsioon nagu koi teie säästud olematuks.

Hetkel kuum