Kinnistusametid venitavad otsustega mitu kuud

22. oktoober 2001, 08:03

Ettevõtjad protestivad kinnistusametite vastu, kes seadust eirates venitavad kandeotsustega, tuues nii riigile kui kinnisvarasoetajatele suurt rahalist kahju, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Kohutav, kinnistusametis valitseb täielik ükskõiksus,? kommenteeris kinnistusametile kande tegemiseks juulis avalduse esitanud ning seni vastust ootav Märt Vooglaid.

Vooglaid on ühtlasi ka hiidfirma Riigi Kinnisvara AS nõukogu liige. ?Kinnistamisotsuse tegemise tähtajast üleminek on ilmselt kinnistusameti laiskus ja ei midagi muud.? Vooglaiu sõnul venib avalduste menetlemine lubatud kolme kuu raamidest sujuvalt nelja-viie kuu pikkuseks viivitamiseks.

Eesti Kinnisvarafirmade Liidu tegevdirektor Tõnis Rüütel on veendunud, et kinnistusameti tegevusetus tapab ettevõtlust.

?Kui lähtuda, et aastas sõlmitakse näiteks seitsme miljardi krooni väärtuses kinnisvaratehinguid, tähendab riigi seisukohalt registritoimingute aja pikenemine kahe kuu võrra aastas umbes 2,4 miljoni krooni riigilõivu vähem laekumist,? arvutab Vooglaid kiirkorras võimalikke kaotusi kokku. ?Protsessi kiirenedes kahe kuu võrra oleks tehingute käive aastas 1,2 miljardit krooni suurem,? lisas ta.

Üha tihedamini makstakse raha müüjale pärast uue omaniku kande tegemist. ?Kui perekond soovib parandada oma elutingimusi ja osta suuremat korterit, tuleb neil oodata oma korteri müügist laekuvat raha umbmäärane arv kuid,? rääkis Vooglaid.

Ta lisas, et näiteks kümne miljoni kroonise tehingu puhul paneb kinnistusameti venitamine kogu raha kuudeks kinni ning sellest tekkiv kahju või saamatajäänud tulu kuus kerkib kaheksaprotsendilise aastaintressi puhul 67 000 kroonini.

?Kõik kinnisvaraärimehed hoiavad peast kinni,? teab Vooglaid. ?Sarnane olukord püsib mitte ainult era-isikute puhul, näiteks Riigi Kinnisvara võtab paremal juhul kuus üle kümme objekti. Kokkuvõttes peaks võtma aga 8000,? tõi Vooglaid näite.

Ka Rüütli sõnul pannakse ostu-müügi summa notari deposiiti kinni, samal ajal maksab ostja intresse ise mitte midagi teenides. Lisaks ei saa samal ajal ka muid tehinguid teha. Rüütli hinnangul kuluks kande muutmiseks tegelikult maksimaalselt viis minutit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing