Sirje Rank • 22. oktoober 2001 kell 22:00

Prognoosid järjest süngemaks

Maailma jõukamaid riike ühendava Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni OECD majandusspetsialistid panevad praegu kokku maailmamajanduse ülevaadet, kus viimati kevadel tehtud prognoose on alandatud peaaegu kaks korda.

Kõige enam on eelmise ülevaatega võrreldes halvenenud Euroopa tuumikriigi Saksamaa kasvuväljavaated, kirjutas valmiva dokumendiga tutvunud Financial Times.

Saksamaa majanduskasv jääb tänavu vaid 0,7 ja tuleval aastal ühe protsendi tasemele, võrreldes viimati ennustatud 2,2 ja 2,5 protsendiga.

USA kasvuprognoosi on 1,7 protsendilt alandatud 1,1 protsendile. Jaapan jääb uue prognoosi järgi langusesse nii sel kui tuleval aastal.

Organisatsiooni enda 30 liikmesriigi majanduskasv jääb ühele protsendile. Ajalugu vaadates tuleb nii madalate kasvunumbrite leidmiseks tagasi minna 1982. aastasse. Oluliselt parem ei tule ka järgmine aasta.

OECD-le sarnase prognoosi on avaldanud Rahvusvaheline Valuutafond. Läinud nädalal avaldatud Euroopa Komisjoni raport ei välista Euroopa Liidus isegi ?ajutist SKT vähenemist?. Komisjoni hinnangul ei pruugi pööret tulla enne tuleva aasta lõppu.

Kasvu kiire aeglustumine on ärevaks teinud Euroopa poliitikud, suurendades rahulolematust Euroopa Keskpangaga. Reedel Genfis toimunud tippkohtumisel jäi siiski vastu võtmata Belgia rahandusministri ette valmistatud tekst, mis liiga ilmselt keskpangale intresside alandamist ette kirjutas. Tõenäoliselt alandabki pank intresse veel enne aasta lõppu, kuid kuna panga juhile Wim Duisenbergile on oluline rõhutada panga sõltumatust, ei pruugi see toimuda nüüd sel neljapäeval.

Nädalavahetusel nimetas George Soros, keda poliitikutele kehtivad piirangud ei kammitse, Euroopa Keskpanka tegevusetuse eest ?tagurlikuks? ja ?vanamoodsaks?. Sorose sõnul peaks pank rohkem muret tundma ?majandusliku aktiivsuse, mitte üksi hindade stabiilsuse pärast?.

Wim Duisenberg ütles hiljuti, et ?kõige kriitilisem ülesanne? on praegu taastada tarbijate ja investorite usaldus. Reedel avaldatud Saksa ärijuhtide Ifo indeks näitas aga ettevõtete tulevikuootustes tavatult järsku tagasilangust.

Indeks, mis on üks olulisemaid majanduskonjunktuuri baromeetreid Euroopas, kukkus oktoobris arvatud 88 punkti asemel 85,0 punktile, tagurdades tervelt nelja punkti võrra. See on suurim ühe kuu kukkumine 1973. aasta novembri naftakriisist alates ning kõige ilmsem kinnitus USA läinudkuiste terrorirünnakute negatiivsest mõjust Euroopale.

Analüütikute sõnul pole välistatud Saksamaa majanduse pööre langusesse.

?Kõik viitab sellele, et kolmandas ja neljandas kvartalis SKT kasvu asemel kahaneb. Rahvusvahelise määratluse järgi vastab see majanduslangusele,? kommenteeris Ifo numbreid Deutsche Banki peaökonomist Norbert Walter.

Ka Saksamaa valitsus on oma prognoosi korrigeerinud. Läinud nädalal teatas Saksa rahandusminister Hans Eichel, et alandab valitsuse tänavust ametliku majanduskasvu prognoosi 0,75 protsendile. Tuleva aasta kasvu ennustab Eichel varem oodatud 2,25 protsendi asemel 1?1,5. Analüütikute sõnul saab raske olema isegi üheprotsendilise kasvu saavutamine.

Saksa majanduskonjunktuuri halvenemine on peamisi põhjusi, miks ka Euroopa Liidu majanduskasv jääb OECD viimases prognoosis tuleval aastal vaid 1,5 protsendile.

Hetkel kuum