Ülo Toomsalu • 24. oktoober 2001 kell 6:09

Ilves hakkas ootamatult astmelist tulumaksu pooldama

Mõõdukate erakonna esimehe Toomas-Hendrik Ilvese hinnangul oleks aeg minna üle astmelisele tulumaksule, sest ilma maksusüsteemi reformimata ei saavuta Eesti heaolu, kirjutab Eesti Päevaleht.

Ilves peab riigi arengu ja heaolu hinnaks senise maksupoliitika ümberhindamist.

Ilvese käigust üllatunud Reformierakonna esimees Siim Kallas soovis enne hinnangu andmist koalitsioonipartneri ideega põhjalikumalt tutvuda.

'Praeguseks puuslikuks kujunenud ühtlase tulumaksu varjus kobrutavad kõikvõimalikud kaudsed maksud riigilõivude jms näol,' kirjutab Ilves tänase Eesti Päevalehe arvamusküljel. 'Kas poleks seetõttu õiglasem puhastada praegune maksusüsteem ning asendada see solidaarsusel põhineva süsteemiga, olgu kas või astmelise tulumaksuga?'

'Loodan, et Ilvese üleskutse puhul on tegu uitmõtte ja meeltesegadusega ning seda teemat ei tõstatata olukorras, kus eesmärgiks on koalitsiooni parem koostöö,' lausus Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi eile õhtul. 'See kõlab uppuja karjena. Mõõdukad pole nii hullusti uppumas, et peaksid jäljendama oma põhikonkurenti Keskerakonda.'

Ilves märgib, et Eesti riik kogub maksudega 33 protsenti meie rahvuslikust

kogutoodangust, Soome aga 48 ja Rootsi 50 protsenti. Soomlased ja rootslased on valmis seda maksma, sest nad teavad, mida selle eest saab ja et üheskoos makstes tuleb odavam kui eraldi, leiab välisminister.

Keskerakonna abiesimehe Peeter Kreitzbergi sõnul on mõõdukatest ükskord ometi saanud sotsiaaldemokraadid. 'Nad tahavad tõsta oma langevat renomeed. Erakonna realiikmete ja noormõõdukate seisukoht on see juba ammu, kuid seda on Reformierakonna ja Isamaaliidu survel tagasi hoitud,' rääkis ta.

Hetkel kuum