Juhilubade vahendajad said reedel viimase võimaluse end kaitsta

Inge Rumessen 29. oktoober 2001, 00:00

Ligi kahe aasta pikkuseks veninud eeluurimise ja esimese astme kohtuprotsessi viimasel istungil said süüalused võimaluse esitada viimane sõna. Kohtunik teeb otsuse 9. novembril.

Prokurör Martin Hirvoja on nõudnud üheteistkümnele kohtualusele karme karistusi, neist peamisele vahendajale, tallinlannale Meeli Kaljusaarele (41), viieaastast vabadusekaotust. Kaljusaar on ühe aasta istunud ka juba keskvanglas eeluurimise ajal.

Kohtus ta end otseselt süüdi ei tunnistanud, kuid kahetses juhtunut ja avaldas lootust, et õiglus pääseb võidule. Samuti rõhutas ta kahe alaealise tütre kasvatamisega tekkivaid probleeme juhul, kui kohus ta aastateks vangi mõistab. Kohtutoimiku andmetel on Meeli Kaljusaare arvel kaheksa altkäemaksu vahendamist ja 21 dokumentide vahendamist. Tavaliselt võttis ta juhilubade hankimise eest 3000?5000 krooni altkäemaksu ja jagas seda kaasosalistega. Kaljusaare advokaat Priit Tartu keelas reedel pärast kohtuistungit intervjuude andmise ning naine lahkus Tartu käekõrval kiirustades kohtumajast.

Sama pikk kinnipidamisaeg tingimisi 3aastase katseajaga võib oodata Pärnu liikluspolitseinikku Jaan Stoltsi, kes küll juba eeluurimise ajal kõik puhtsüdamlikult üles tunnistas, aidates sellega uurimisele kaasa. ?Ma väga kahetsen tehtut ja loodan, et kohus arvestab minu perekonda ja kergendab karistust.? Stoltsil on viis last.

Endisele Pärnu ARKi vanemeksaminaatorile Enn Luurile nõuab prokurör 14 altkäemaksu ja 24 dokumentide võltsimise eest kuueaastast vabadusekaotust. ?Olen olnud lojaalne riigikodanik ning süüdistus on ebareaalne,? ütles Luur oma kaitsekõnes.

ARKi endine töötaja Riho Sillaots, kellele prokurör nõuab vahendamise eest kolmeaastast vabadusekaotust, palus vanglakaristust mitte määrata. ?Kahetsen seda, et minu tööaastad ARKis on osutunud lohakaks ametikohustuste täitmiseks, mille tõttu andsin võimaluse oma kaaslastel mind kohtupinki toimetada,? ütles ta kohtus.

Eksaminaatorina töötanud Olav Pärn eitas oma süüd täielikult. ?Eksaminaatorina pole ma oma ametijuhendit rikkunud, sest ma pole ühtegi eksamit vastu võtnud.? Prokurör nõuab talle 1,6aastast vabadusekaotust kolmeaastase katseajaga.

Pärnu ARKi endine juhataja Kaido Lember, keda võib oodata kuuekuuline vanglakaristust aastase katseajaga, ütles, et täitis oma kohustusi ARKi juhina südame ja hingega ning tema vastu esitatud süüdistused on alusetud.

Tallinna politseinik Aivar Lagle, kes sõidutas tihti Kaljusaart Tallinnast Pärnusse, ütles, et imestab nõutava 2,6aastase vanglakaristuse üle, kuna aitas vana tuttavat transpordiga. Poolteiseaastast vanglakaristust nõuab prokurör ka Aivar Rabbile, kes vahendas altkäemaksu.

Ajakirjanik ja saatejuht Kadri Kõusaar, keda võib oodata kuuekuuline vabadusekaotus aastase katseajaga avaldas lootust, et teda ei karistata selle eest, et üks meeldida sooviv poiss teda juhilubade saamisel aidata tahtis. ?Mul polnud aega ise eksamile minna,? ütles ta kohtunikule.

1999 oktoobris Äripäeva algatatud eksperimendi käigus sai kaitsepolitsei jälile seni suurimale altkäemaksuvõrgustikule riigiametis. Kaljusaarele juhilubade ostmist matkinud Äripäeva töötaja sai load nelja kuu pärast. Eksperimenti filminud kapo sai Kaljusaare kodunt märkmiku mitmekümne juhiloa ostnud inimese nimega, kes on nüüdseks juba kriminaalkorras süüdi mõistetud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 12:00
Otsi:

Ava täpsem otsing