Sirje Rank • 28. oktoober 2001 kell 22:00

Rootsi tähtsaim firma vahetab juhti

Arvestades Ericssoni tähtsust Rootsi majandusele ja börsile, on firma juhatuse esimehe vahetus Rootsile suursündmus. Reedel sai teatavaks, et 22 aastat firmas töötanud Lars Ramqvisti vahetab välja senine Electroluxi kontserni juht Michael Treschow.

Ramqvisti juhtimise all kolmekordistas Ericsson käivet, läks telefonide müügilt Nokiast mööda ning aktsia sööstis üles. Ajakiri Business Week arvas Ramqvisti maailma juhtivate tööstusliidrite esikümnesse.

Siis õnn pöördus. Kasumirekordi kõrval on Ericsson Ramqvisti käe all tänaseks löönud ka Rootsi kahjumirekordi.

Ramqvist ei suutnud firmat muuta kui turusituatsioon seda nõudis. Terve viimase aasta on kriitika juhtkonna aadressil kasvanud koos mobiiltelefonide haru kahjumi ning aktsiakursi krahhiga. Ericssoni põhinõrkus on aeglus, millega probleemid ette võetakse. Lisaks leiavad kriitikud, et Rootsi kitsas klubimaailmas elaval tööstuseliidil vähe aimu mujal toimuvast ning toodetest, millel minekut oleks.

Michael Treschowl näivad Ericssonile vajalikud omadused olemas olevat. Tal on karmikäelise saneerija ning probleemide lahendaja reputatsioon, teadmised tööstusest, rahvusvahelise suurkontserni juhtimise kogemus ning sarm ? meedia tarvis. 1997. a Electroluxi juhtima asumise järel on ta koondanud 14 000 töötajat, pälvides hüüdnime Michael the Knife.

Taustalt on Treschow ?Wallenbergide mees?, kes on kogu karjääri teinud Rootsi mõjuka tööstusperekonna kontrollitud firmades. Wallenbergide Investor ja Handelsbankeni Industrivärlden kontrollivad tänu suure hääleõigusega A-aktsiatele üle 80% Ericssoni häältest (omades 9% kapitalist), mis annab õiguse otsustada juhatuse koosseis. Analüütikute hinnangul oleks aeg uuendusteks ka siin ? kahe suuromaniku domineerimine A-aktsiate kaudu pidurdab Ericssoni arengut.

Hetkel kuum