Viktoria Korpan • 29. oktoober 2001 kell 22:00

Maksupolitsei otsib pettureid mobiili järgi

?See puudutab isikuid, kelle tegevuse suhtes on vastavalt kehtivale seadusele alustatud kriminaal- või jälitusmenetlust,? ütles maksuameti peadirektor Aivar Sõerd eile. ?Positsioneerimise näol on tegemist jälitustegevuse seaduses ettenähtud eritoiminguga.?

Maksuamet ostab EMT-lt riigihanke korras maksupolitsei jaoks EMT klientide mobiiltelefonide positsioneerimise (asukoha määramise) elektroonilise päringu teenuse. Sõerdi sõnul kasutavad kõik kohtueelse uurimise asutused ja jälitusametkonnad pidevalt taolist teenust oma igapäevatöös.

?Seadusega on telekommunikatsioonioperaatorile pandud kohustus jälitusametkonnale teabe edastamiseks. EMT tegutseb seadusega pandud kohustust järgides,? kommenteeris koostööd maksuametiga ASi EMT infojuht Kaja Pino.

Pino ei soovinud öelda, millal leping allkirjastatakse. ?Ei taha võimaliku ajaga spekuleerida,? sõnas ta. Hankelepingu täitmise kuupäevaks on märgitud 19. november.

Samuti ei soovinud Pino rääkida lepingu konfidentsiaalsusele viidates sellest, kuidas hakkab mobiiltelefonide positsioneerimine toimima, kas teeb seda EMT siis, kui tuleb päring, või saab maksupolitsei võimaluse ise järele vaadata, kus asub otsitav inimene.

?Põhilised kulutused, 109 500 krooni, seisnevad infotehnoloogiavahendite soetamises ja püsiühenduse loomises telekommunikatsiooniteenuse pakkujaga,? rääkis Sõerd.

?Mobiiltelefoni positsioneerimise kasutamine on vajalik, kui inimene varjab ennast maksuameti eest,? ütles Maksumaksjate Liidu peasekretär Kalle Kägi. ?Kõigi maksumaksjate huvides on, et maksuamet saaks maksupetturi kätte.? Kägi sõnul on mobiiltelefoni positsioneerimine vajalik, kui seda kasutatakse mõistlikult ega kuritarvitata.

Pino sõnul saab EMT iseteenindusbüroos positsioneerida enda nimel olevaid telefoninumbreid ning numbreid, mille positsioneerimisõiguse on numbri valdaja andnud. Samuti võib positsioneerida oma mobiili asukoha, saates lühinumbrile 888 sõnumi ?koht?. Äripäeva toimetusest aadressilt Pärnu mnt 105 saadetud päringule tuli vastuseks ?Lilleküla, Tallinn?.

Mobiiltelefoni asukoha määramise teenuse väljatöötaja, ASi Regio juht Teet Jägimägi ütles, et näiteks Tallinnas on võimalik mobiili positsioneerida 150?200 meetri täpsusega maal 3?10 km täpsusega. Mobiili ei saa positsioneerida, kui telefon on välja lülitatud või on väljaspool Eesti piire.

?Tuleb kindlasti rõhutada, et jälituse eri- ja erandtoimingud on Eestis lubatud üksnes siis, kui jälitusmenetluses vajalikke andmeid ei ole võimalik koguda muude jälitustoimingutega. Tegemist on meie riigi jaoks väga kalli süsteemiga,? ütles siseministeeriumi sisejulgeoleku analüüsi osakonna juhataja Lauri Tabur.

Aivar Sõerd ei soovinud kommenteerida, kas taolist teenust tahetakse osta ka Tele2-lt ja Radiolinjalt.

?Meie poole ei ole maksuamet sellise sooviga pöördunud,? ütles Tele2 pressiesindaja Inga Jagomäe. ?TELE2 pakub GPS (global positioning system) positsioneerimisteenust, mis on suunatud transpordivahendite omanikele ja võimaldab sõidukite asukoha määramist üle kogu maailma.?

Radiolinja pressiesindaja Helena Lõhmus ütles, et firma esitleb oma positsioneerimisteenust lähipäevil.

Hetkel kuum