Kristina Traks • 1. november 2001 kell 22:00

Toidutootjate edu hajub

Eelkõige nimetatakse kehvemate majandustulemuste põhjustena üha tugevnevat jaekaupmeeste survet, jätkuvalt kõrgeid tooraine hindu ning halvenenud eksporditingimusi. Numbriliselt pole ettevõtete selle aasta kolmanda kvartali tulemused siiski kehvemad eelmise aasta tulemustest, küll aga näevad ettevõtete juhid märke kiire kasvu aeglustumise osas.

Kehvemini läheb suures osas Euroopa Liidu turust sõltuvatel piimatööstustel, paremini stabiilsuse saavutanud kalakonservitegijatel.

Tallinna Piimatööstus teenis üheksa kuu 304 miljoni kroonise käibe juures 100 000 krooni kasumit. ?Sellise käibe juures on nii väike kasum samahästi kui olematu,? ütles piimatööstuse juhatuse esimees Neeme Jõgi. ?Samas on praegu ka suhteliselt raske rentaablimalt tegutseda, sest oleme nii tootjate kui ka jaekaubanduse surve all.?

Põlva Piim teenis üheksa kuuga küll 9 miljonit krooni kasumit, kuid ennustab aasta lõpuks kasumi langemist 5-6 miljoni krooni peale põhjusel, et ettevõtte põhiturul Euroopa Liidus on piimatoodete hinnad langenud. ?Oleme õnnelikud, kui aasta lõpuks 5-6 miljonit krooni kasumit saame, sest praegu sööme juba esimese kolme kvartali kasumit,? ütles Põlva Piima juhataja Aivar Häelm.

Valga Liha- ja Konservitööstuse kolme kvartali käive oli 226 miljonit ja kasum 100 000 krooni. Firma juhi Elmut Paaveli sõnul oli kasum nii tagasihoidlik sellepärast, et tooraine hind on jätkuvalt kõrgel, mis teeb ebarentaabliks nende lihatööstuste tegevuse, kelle tooraines moodustab enamuse puhas liha, mitte liha aseaine.

Mahlatootja ASi Ösel Foods üheksa kuu puhaskasum oli 21,6 miljonit krooni. Sellest umbes 20 miljonit moodustab erakorraline kasum, mille firma sai Linnuse Kalja kaubamärgi müümisest Coca-Colale. Ösel Foodsi kolme kvartali käive oli 83,9 miljonit krooni. Eelmisel aastal teenis ettevõte 20 miljonit krooni väiksema käibe juures sama ajaga 2,2 miljonit krooni puhaskasumit.

Pagaritööstusettevõtte Fazer Eesti juht Ülo Rekkaro ei avaldanud küll ettevõtte kolme kvartali tulemusi, kuid ütles, et viimase kolme kuu jooksul pole müügi osas kasvu toimunud. ?Seega on näha pidurdustendentsi, sest seni on meie müük pidevalt kasvanud,? lisas Rekkaro.

Endiselt teenib omanikele kahjumit toiduõlitehas AS Werol Tehased, kuigi ettevõtte selle aasta 9 kuu kahjum on 6 miljonit väiksem kui eelmisel aastal samal ajal, vastavalt 14,2 ja 20,3 miljonit krooni.

Stabiilset kasumit on hakanud teenima varem aastaid kahjumiga võidelnud kalakonservivabrikud. Viru Kalatööstuse 9 kuu realiseerimise netokäive oli 109,6 miljonit krooni ja puhaskasum 13 miljonit krooni, kasum kasvas aastaga kolmandiku võrra.

Hiiu Kaluri 9 kuu puhaskasum oli 2,3 miljonit krooni, eelmisel aastal teenis ettevõte samal perioodil 8,1 miljonit krooni kahjumit. Hiiu Kaluri finantsdirektori Urmas Reimanni sõnul arvestas ettevõte tegelikult 9 kuu kahjumiks 2,6 miljonit krooni.

?Prognoositud majandusnäitajad ületasime peamiselt tänu esimese kvartali headele tulemustele,? ütles Reimann. ?Suvi tõi küll planeeritud kahjumi, kuid septembrist alates oleme jällegi jõudsalt kasumis,? lisas ta.

Esmakordselt oma kvartalitulemused avaldanud ASi Eesti Coca-Cola Joogid selle aasta kolme kvartali kasum oli 28,2 miljonit krooni, eelmisel aastal samal ajal oli ettevõte 14 miljoni krooniga kahjumis. Käivet Coca-Cola ei avalda, kuid põhjendab kasumi kasvu ligi kolmandiku võrra suurema müügiga kui eelmisel aastal.

Rakvere Lihakombinaadi juhatuse esimehe Olle Hormi sõnul läheb praegu hästi nendel lihatööstustel, kes ei pea toorainet kalli raha eest ostma. ?Kasvatame endale tooraine ise, tänu sellele on ka majandustulemused nii head,? ütles ta. ?Samamoodi läheb hästi Talleggil.?

Rakvere Lihakombinaadi grupp teenis 9 kuuga 61,8 miljonit krooni kasumit, eelmisel aastal samal ajal oli ettevõtte kasum 3,1 miljonit krooni. Erakorralist kasumit ettevõte Hormi sõnul ei saanud.

?Viimased kolm kuud on olnud sama hea tempo kui aasta alguses,? rääkis Horm. ?Augustis oli meil kõigi aegade suurim müük, eks siin aitas kaasa lihaküpsetamiseks sobiv ilm.? Ta prognoosis, et tubli areng jätkub ka viimases kvartalis. ?Isegi kui on tunda mingit majanduse jahenemist, siis jõulud on ju tulemas ja need aitavad meil müüki üleval hoida.?

___________________________________________

Rakvere kasum kinnitab väikeomanike tüssamist

Hetkel kuum