Romet Kreek • 4. november 2001 kell 22:00

Ameerika on languses

Kuigi Ameerika ettevõtete majandustulemused pole olnud nii hullud, kui kardeti, näitavad möödunud nädalal avaldatud makromajanduslikud näitajad majandusest kui tervikust väga koledat pilti.

USA avaldas 30. oktoobril oktoobrikuu tarbijausalduse indeksi, mis tegi järsu kukkumise. Kui septembrikuus tegi indeks läbi languse 97 punktile, siis oktoobris küündis see vaid 85,5 punktini.

Finantsturud elavad jätkuvalt unistustes, kuna finantsvaradesse on sisse arvestatud tohutu annus optimismi. Turud ootasid tarbijausalduse langust vaid 95,9-96 punktile.

USA teatas oktoobrikuu viimasel päeval esialgse kolmanda kvartali majanduskasvu näitaja, mis viitas Ühendriikide majanduse 0,4protsendilisele langusele.

Turud kartsid hullemat - tervelt 1- kuni 1,2protsendilist majanduslangust kolmandas kvartalis. Siiski ei maksaks seda oodatust väiksemat langust üle tähtsustada. See näitas lihtsalt seda, kui tugev tegelikult oli maailma võimsam majandus juulist septembrini. Septembrikuu terrorirünnak ei suutnud kolmandas kvartalis sellele näitajale eriti kurja teha.

Neljapäeval avaldas USA oktoobrikuu automüügi näitaja. Automüügi näitaja on väga tähtis, kuna autode müük moodustab umbes neljandiku kogu jaekaubandusest.

Automüük läks Ameerikas väga hästi. Lugesime uudiseid, kust selgus, et majanduslangusele vaatamata tõttasid ameeriklased ära kasutama suurte autotootjate 0protsendilist liisinguintressi, mis tõstis autode läbimüügi USAs oktoobris rekordilisele tasemele. Kokku müüdi Ameerika Ühendriikides oktoobris sõiduautosid ja kergeveokeid 1,73 miljonit.

Natuke teistsugust informatsiooni annab Taani väikepanga Saxo analüüs, kus analüütikud võtsid vaevaks ise Ameerikasse lennata ja vaadata, kuidas tarbijad käituvad pärast terrorirünnakut.

Lugedes nende analüüsi, tundub, et 0-intressist ei saa Ameerikas juttugi olla. Automüügi puhul leidub pakkumisi, kus öeldakse "osta auto kohe, saa 2000 dollarit sularaha, ja auto eest ei tule maksta järgneval kahel aastal".

Kas USA finantssüsteem on tõesti nii alaarenenud, et auto ostmiseks ei saa pangast laenu? Või on asi selles, et Föderaalreservi intressi alandamised ei ole üldse mõju avaldanud ning autode "müügiks" tuleb autotootjal anda inimesele auto ja raha, et autotootja saaks vastu lootuse näha mingitki raha kahe aasta pärast.

Kui nii, siis on see väga tugev märk inflatsiooni vastandist deflatsioonist, mille puhul täna on raha vähem väärt kui tulevikus.

USA tegi reedel teatavaks tööpuuduse numbrid. Töökohtade arv USAs kahanes oktoobris võrreldes septembrikuise 213 000ga 415 000 töökoha võrra.

Turud ootasid 300 000-350 000 töökoha kadumist. Selline suur töökohtade arvu vähenemine tõi kaasa tööpuuduse hüppe 4,9 protsendilt 5,4 protsendile, samas kui turud ootasid 5,2protsendilist tööpuudust.

USA tegi neljapäeval teatavaks ostujuhtide seas oktoobris läbi viidud küsitluse tulemused. Septembris oli indeks 47, nüüd kukkus see 39,8 punktile. Turud ootasid 44-44,5punktilist indeksit. Ostujuhtide indeks näitab tööstuse lootust tellimustele.

Hetkel kuum