Katrin Kurss • 8. november 2001 kell 22:00

Sõjatanner tuleb kasuks Eesti tekstiilitööstusele

Euroopa Liit ja USA on asunud soodustama Pakistani rõiva- ja tekstiilikaubandust vastutasuks Pakistani toetusele võitluses terrorismiga. Jaanuaris suurenevad Pakistani rõiva- ja tekstiiltoodete impordi kvoodid Euroopa Liitu 15 ja kaob 7 tollimaks Pakistani rõivatoodangule. Tekstiiltoodete tollimaksud ei muutu.

Euroopa Komisjoni sooduskaubanduslepe Pakistaniga hirmutab Euroopa rõiva- ja tekstiilitootjaid, kes on majanduslanguse tõttu niigi raskustes. Kvoodi suurendamine tähendab 40 000tonnist lisaimporti Euroopa Liitu kolme aasta jooksul kuni 2004. aasta lõpuni, mil kvoodid tervikuna tühistatakse.

Eesti rõiva- ja tekstiiliettevõtted peavad Pakistanis toimuvat hoolega silmas, sest mitmel alal on tegemist otsese konkurentsiga. Pakistani toodangust on kvoodi all puuvillane lõng ja riie, pluusid, päevasärgid, püksid, käterätiriie, voodi- ja lauapesu.

Euroopa Liit ja USA on Pakistani tähtsaimad kaubanduspartnerid, moodustades vastavalt 30 ja 23 Pakistani ekspordist. Eesti eksportööridega ristuvad huvid peamiselt Saksamaa, Inglismaa ja USA turul. Puuvillane riie on Eesti tekstiilitööstuse peamine ekspordiartikkel, mida Eesti Rõiva- ja Tekstiiliidu andmetel veeti 2000. aastal välja 692 miljoni krooni eest.

75 Eestis viimistletud puuvillase kanga toodangust annab Kreenholm, millest lõviosa läheb ekspordiks. 60 Kreenholmi ekspordist läheb Euroopa Liitu, kus suureks sihtturuks on Saksamaa, ja 22 Ameerikasse.

Baltex 2000 põhitoodang on puuvillane kangas, mida toodetakse 1,6 miljonit jooksvat meetrit kuus ja eksporditakse toorkanga kujul Euroopa Liitu. Kreenholm ega Baltex 2000 ei näe Pakistanis olulist ohtu. Pakistani kvoodid olid niigi suured, räägib Mati Sirkel Baltex 2000 turundusosakonnast. ?Nad teevad nii suurt dumpingut, et satuvad varem või hiljem ise raskustesse.?

Mõju avaldab ka Pakistani siseriiklik ebastabiilsus. Vaatamata ametlikule seisukohale ei ole rahva hulgas konsensust, moslemid õhutavad Ameerika-vastaseid streike ja tootmine takerdub. ?Need ettevõtted, kes sealt toorainet hangivad, võivad sattuda raskustesse,? ütles Kreenholm Tekstiili ASi tegevdirektor Tõnu Lepp.

Pakistanist tuleb suur osa Viljandi tekstiilifirmades Toom Tekstiil ja Mivar-Viva kasutatavatest kangastest. Toom Tekstiili juhi Vahur Roosaare sõnul asus ettevõte nii pea, kui olukord piirkonnas keeruliseks läks, teisi võimalusi otsima. ?Need leidsime idast, sest Euroopa hinnatase ei rahulda meid,? selgitas ta. Pakistanis toodetav kangas on näiteks Eestis tehtavast rohkem kui kaks korda odavam.

Mivar-Viva juhi Aleksander Sepa teada on Pakistani ettevõttes umbes 600 töötajat, kes tegutsevad väga algelistes tingimustes. ?Pole mingi ime, kui kanga peal jooksevad 200 meetrit lapse porised jalajäljed,? rääkis ta ajalehele Sakala antud intervjuus.

Et konfliktide lõppemist ei ole nii pea ette näha, kaaluvad mitmed rahvusvahelised firmad stabiilsemate koostööpartnerite valimist ja nii võib Ida-Euroopa hoopis sobivamaks tootmispiirkonnaks osutuda.

Sangari müügidirektori Triin Kaasiku hinnangul on ka Eesti rõivatööstus pigem võitja kui kaotaja rollis. Allhanketellimuste puhul, mida Pakistan peamiselt täitis, muutub Euroopa tellijate jaoks järjest olulisemaks paindlik logistika ja tarnetähtaegadest kinnipidamine. Samuti saavad siinsed firmad hakkama keerukamate tellimustega. Näiteks on Sangarilt proovipartii tellinud üks Norra firma, kes varem valmistas oma toodangu Aasias.

Tõnu Lepa sõnul on sageli tootmise spetsiifikast tõttu tarvis käia tööstuses kohapeal, mis aga praegu ei ole turvaline. Vähetähtis pole ka soodustustes põhjustatud Euroopa ja Ameerika tootjate negatiivne häälestus Pakistani suhtes, mis paneb kasvõi ainult protestist uusi partnereid otsima.

Lepa sõnul on Kreenholmiga taas koostööd alustanud kolm partnerit, kes vahepeal Aasiast, sealhulgas Pakistanist tarnisid. Üks neist on suur USA mööblikanga müüja, kes varustab mööblitööstusi, voodipesu tellimisest on huvitatud üks Saksa ja üks Skandinaavia firma.

Hetkel kuum