Õismäelased kahtlustavad sahkerdamist majavalitsusega

Virkko Lepassalu 14. november 2001, 00:00

Kuna linnaosa otsustas leida Haabersti majadele haldaja üheks, 2002. aastaks, siis näevad halduskogu liikmed selle taga kogu Õismäe korterihalduse turu peidetud müüki.

Aastane tegutsemine võimaldab riigihankekonkursi võitnud firmal sisse seada sidemed korteriühistutega. Lisaks võtab võitja üle ka kõik senikehtivad remondi- ja hoolduslepingud väiksemate hooldusfirmadega ning tal on võimalik nende asemele tuua enda majahooldajad.

Aastane leping sõlmitakse sellepärast, et alates 2003. aastast ei näe seadus enam ette linnaosa valitsuse tegelemist majade haldamisega. Sellest ajast alates peavad haldamise üle võtma haldusfirmad või korteriühistud.

Praegu asub Haaberstis Tallinna ainus veel erastamata n-ö majavalitsus. Ülejäänud kinnisvarahooldusettevõtted müüs linn tänavu mitme paketina ärimeeste Urmas Sõõrumaa või Toomas Tooliga seotud ettevõtetele.

Haaberstis ei saanud Tallinna linn kinnisvarahaldusettevõtte müügi teed minna. Seal puudus ainsana Tallinnas majavalitsus selle tavakujul, kontori ja personaliga. Haaberstis haldab maju linnaosa valitsuse üks osakondadest. Viimane korraldab omakorda erinevate remondi- ja hooldusfirmadega majade hooldamist.

Riigihangete ameti kaudu teenust erastades pani linnaosa valitsus oktoobri lõpus müüki sisuliselt umbes 50 miljoni kroonise aastakäibega äri, sest linnaosa teenindatava pinna hulk küünib 467 000 ruutmeetrini.

Linnaosa halduskogu esimees Leonid Tsingisser väitis, et sisuliselt taheti majade hooldamine vaikselt Urmas Sõõrumaale või Toomas Toolile üle anda. Vaikselt sellepärast, et halduskogu sai teenuse müügist kuulda tagantjärele, kui linnaosa valitsus oli konkursi välja kuulutanud. Mitmed halduskogu liikmed arvavad, et praegune hooldusteenuse müük üheks aastaks on põhimõtteliselt mõttetu. 2003. aastaks peab niikuinii iga maja ise endale ühistu või mõne firma näol hooldusvormi leidma.

?Linnaosavalitsus hoidis oma plaanid saladuses ning vaatamata sellele, et elamufondi halduse küsimused vajavad halduskoguga kooskõlastamist, püüdis linnaosa vanem neid ellu viia ilma halduskogu otsuseta,? ütles Tsingisser.

Tema sõnul halduskogu ei müügi otsustamisel ei kaasa rääkima ei kutsutud ega informeeritud konkursi ettevalmistamisest. Teenuse müügist kuulis halduskogu tagantjärele, kui linnaosa valitsus oli konkursi juba välja kuulutanud.

Tsingisseri arvates viitab ?vaiksele? müügiskeemile ka asjaolu, et seadusega ettenähtud ajal ilmus konkursi kuulutus ainult riigihangete ameti koduleheküljel. Samas ei teatanud sellest ükski massiteabekanal.

26. oktoobril, kui pakkumise tegemiseks jäi veel neli päeva, rääkis halduskonkursist uudisteagentuur BNS. Uudis ilmus seoses asjaoluga, et üks pretendentidest, ERI Kinnisvaraga seotud OÜ Kinnisvara Hooldus andis riigihangete ametisse sisse protesti tema arvates ebaõiglaselt ränkade konkursitingimuste kohta. Kinnisvara Hooldus tegutseb praegu Haabersti majahooldusturul, seepärast taipasid nad ka riigihangete ameti kodulehekülge vaadata.

Riigihangete amet peatas Kinnisvara Hoolduse nõudel teenuse müügi ja nõudis osapooltelt selgitusi. 14. novembril selgub, mida riigihangete amet edasi otsustab.

?Tegemist on sisuliselt suunatud pakkumisega,? ütles Tsingisser. ?Firmasid, mis vastaksid pakkumises esitatud tingimustele, tegutseb Eestis 1?2.?

Pakkuja peab viimase kolme aasta jooksul olema teenindanud iga aasta vähemalt 250 000 ruutmeetrit korteripinda, see on umbes poolt suurt linnaosa.

Lisaks peab tema aktsiakapital olema vähemalt kolm miljonit krooni. Tal tuleb konkursil osalemiseks lisaks deponeerida panka vähemalt 15 miljonit krooni või esitada sellele summale pangagarantii.

Tsingisser lisas, et konkurss viiakse läbi linnaosa vanema korralduse alusel. Selle kohta puudub igasugune linnavalitsuse või tema ameti otsus. Tsingisser märkis, et linnapea Tõnis Palts kuulis Haabersti linnaosa haldusteenuse müügist alles tema käest.

Pakkumistingimuste raskuse tõttu ukse taha jäänud Kinnisvara Hoolduse juhatuse liige Alis Möll ütles: ?Konkursi väljakuulutamine kujunes iseenesest üpris mõttetuks, sest linnaosa senine majade haldamise korraldus oli üpris kvaliteetne.?

Toomas Tooli ühe ettevõtte, Baltic Real Estate Managementi tegevjuht Toomas Õispuu ütles, et nende firma osaleb konkursil.

Ta lisas, et näeb ainsa konkurendina, kes suudab tingimustele vastata, mõnda Urmas Sõõrumaa osalusega firmat.

Õismäe linnaosa vanema Tatjana Muravjova väitel esitati rängad konkursitingimused sel eesmärgil, et leida usaldusväärset firmat ning et elanikud maksaksid halduse eest sama palju kui praegu või vähem, ligikaudu 60 senti ruutmeetri kohta.

6. novembril arutas hooldusteenuse müüki Haabersti linnaosa halduskogu ning otsustas selle mitte kooskõlastada. Üheks põhjuseks nimetati halduskogu istungil, et see pidurdab korteriühistute teket. Suure haldusfirma poolt määratakse majadele haldurid ning elanikel ei jää otsustamisruumi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing