Ülo Toomsalu • 13. november 2001 kell 6:16

Sauelased protestivad uue prügimäe vastu

Saue valla elanike vastuseisust hoolimata toetab Saue vallavalitsus Harjumaale Ääsmäele prügila ehitamist ning andis jäätmekäitlusega tegelevale firmale Ragn- Sells loa teha tulevase prügila asukohale keskkonnamõjude uuring, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Valla toetus on täiesti arusaamatu, kuna 95 protsenti täiskasvanud vallaelanikest on kindlalt prügila rajamise vastu,? lausus tulevase Ääsmäe prügila läheduses asuva Maidla küla vanem Ants Niinepuu. ?Elanikud on kogunud allkirju, olles igati kavale vastu, kuid sellegipoolest on prügila ehitus taas päevakorral ja keegi üritab seda vägisi läbi suruda.?

Elanikud kahtlustavad vallajuhtide omakasu. Valla lehtedes on kõige suuremat poolehoidu prügila rajamisele avaldanud Saue volikogu esimees Indrek Tiidemann, kelle puhul vallaelanikud kahtlustavad isiklike ärihuvide mängusolekut.

Nimelt juhib Tiidemann ASi Terts, mis tegeleb Pääsküla prügimäel nn prügilagaasi tootmisega ning võib vastava lepingu saada ka Ääsmäel.

?Volikogu esimehe poolehoid on kummaline küll, ka näiteks prügila ehitamiseks kokku kutsutud Ääsmäe küla üldkoosolekul oli ta silmnähtavalt nördinud kui prügilaprojekt elanike heakskiitu ei leidnud,? meenutas külavanem Ants Niinepuu. Kokku jääb loodava prügila lähedale neli küla ligi tuhande inimesega.

Tiidemann eitas nagu oleks tal prügilaidee toetamisel oma huvi mängus. ?Inglane ütleb selle peale bullshit ja ausalt öeldes on mul teisigi asju toimetada,? ütles ta. ?Kui ma ka tahaks isiklikku kasu saada, siis ei saaks ma mingil juhul hakata rikkuma oma üheksa aasta vältel omandatud prestii?i omamavalitsusjuhina.?

Tiidemanni sõnul jätab AS Tertsi Ääsmäel prügilagaasi tootmine külmaks, kuna paari miljoni kroonine käive poleks märkimisväärne.

Ääsmäe prügila rajamist juba aastaid kavandanud jäätmekäitlusfirma Ragn-Sells Eesti saavutas hiljuti esimese eesmärgi, kui vallavalitsus lubas vallaelanike vastuseisust hoolimata firmal kavandatava prügila kohal teha keskkonnamõjude uuringu.

?Ma olen praegu üle 70 protsendi ulatuses kindel, et prügila Ääsmäele tuleb,? lausus Ragn-Sellsi arendusdirektor Agu Remmelg.

Hüdrogeoloog Erna Sepp sõnas, et Ääsmäele prügimäe rajamine teeks loodusele korvamatut kahju. ?Esiteks kahjustaks prügila lähedalolevat Pandivere riikliku veekaitseala piirkonda,? ütles Sepp. ?Prügila tõttu saaks reostatud Keila jõgi kuni suudmeni, lisaks kahjustataks kindlasti põhjavett.?

Hetkel kuum