Inno Tähismaa • 14. november 2001 kell 22:00

Ühispank kutsub Merko suhtes ettevaatlikkusele

Ühispank toob oma värskes Merkot puudutavas ülevaates välja, et tänavune aasta pole ettevõttele enam nii roosiline kui eelmine, kuna ehitusturg kasvas tänavu esimeses ja teises kvartalis vastavalt 5 ja 2 võrreldes 14 kasvuga möödunud aastal.

Merko 9 kuu käive kukkus 1,7 võrreldes möödunud aasta sama ajaga. Viimases kvartalis ulatus langus koguni 15ni mullu sama ajaga võrreldes. Sealjuures on Eesti käive kahanenud 9 kuuga 8,2, Läti oma kasvanud 11,8 ja Leedu oma kasvanud 49,9. Balti riigid moodustavad 96 Merko käibest.

Merko tulemused jäid kõigis kolmes riigis alla Ühispanga ootustele. Sellest tulenevalt on Ühispank alandanud Merko kasvuväljavaateid. Ühispank ootab, et Eestis peaks käibe langus jääma samale tasemele (-20 võrreldes varasema aastaga), kuna tuleb juurde uusi tellimusi. Lätis ja Leedus on oodata suuremat volatiilsust, kuna seal on ettevõttel ees vähem projekte. Kokkuvõttes peaks Merko käive aastaga kahanema 8,3 (varasem hinnang -3,5), mis tähendab 1,302miljardilist käivet (varasem hinnang 1,370 mld).

Ehitussektori kehvenenud väljavaadete tõttu on Ühispank võtnud konservatiivsema hoiaku ka tuleva aasta suhtes. Tuleval aastal peaks käive kasvama 4,9 (varasem hinnang 7).

Samas oli Merko kasumlikkus oodatust parem. Kasum enne intressi, maksude ja amortisatsiooni maksmist (EBITDA) oli 3. kvartalis 26,7 miljonit, ületades möödunud aasta sama aja tulemuse kahekordselt. Suurem kasum tuli madalamatest materjalikuludest. Puhaskasum oli 22,8 miljonit, kasvades 63,8 võrreldes möödunud aasta sama ajaga. Puhaskasumit mõjutasid oodatust suuremad finantskulud, mis tulenesid valuutavahetusest.

Ühispank ei näe, et kasumlikkust suudetakse hoida, kuna turg kuivab kokku. Seoses kolmanda kvartali tulemustega tõstis Ühispank Merko EBITDA prognoosi tänavuseks aastaks 75,8 miljoni kroonini (varem 65,5 miljonit) ja marginaal peaks kerkima 5,8ni (varem 4,8).

Tuleva aasta EBITDA marginaaliks hinnati 5,1 (varasem hinnang 4,6). Uus EBITDA prognoos 2002. aastaks on 69,5 miljonit (varem 68 mln) ja puhaskasumi prognoos 61,2 miljonit. Tänavuseks aastaks ennustab Ühispank Merkole 68,9 miljonit krooni puhaskasumit (varem 59,8 mln).

Ühispank annab Merko aktsiale aastalõpu hinnasihiks 49 krooni (praegu 38 krooni) ehk 29 kasvupotentsiaali ja soovitab aktsiat osta.

Hetkel kuum