Heidit Kaio • 27. november 2001 kell 22:00

Rootsi autotöösturid toovad Eestisse sadu miljoneid kroone

?Täpseid lepingumahte, mis Eestisse võivad tulla, on raske pakkuda. Autotööstuses liiguvad suured rahad ja see tähendab, et summa võib olla sadades miljonites kroonides,? ütles Tarkoni peadirektor Toomas Noorem.

Mitmed Rootsi ettevõtete esindajad kinnitasid eile pärast Tallinnas Eesti allhankijatega kohtumist, et nad leidsid võimalikke tulevasi koostööpartnereid. ?Praegu on veel vara midagi täpset öelda, kuid ma olen kohtumistega väga rahul,? ütles Kongsberg Automotive varustusdirektor Bengt Williamsson. ?Rootsi tagasi jõudes tuleb huvi edasise koostöö vastu kinnitada ka ametlikult.?

Kongsberg Automotive esindajaga soovis eilse päeva jooksul kokku saada 48 Eesti ettevõtete esindajat. Kaido Iter OÜst Manlund ütles pärast kohtumist Williamssoniga: ?Me tegime enne kohtumist kodutööd. Kaasas oli meie firmas nahast õmmeldud Saab 9-5 käigukasti ümbrise näidis.?

Tarkoni peadirektor Toomas Noorem ütles, et Rootsi autotööstuse huvi Baltimaadest allhanget otsida oli varem aimatav. ?Infot tuli Norma kaudu, mille omanik on Rootsi ettevõte Autoliv, samuti messidelt,? ütles Noorem.

Scaniale, Volvole ja Saabile tarnivate Rootsi autotööstuse ettevõtete esindajad saabusid eile Tallinna, et otsida võimalusi viia tootmine Rootsist välja või otsida allhanketöid Baltimaadest ja Poolast.

Rootsi autotootjad on olukorras, kus kulude optimeerimine Rootsis enam ettevõtetele kasvutulemust ei anna, ütles EAS Ekspordiagentuuri direktor Lea Kroonmann.

Eile kohtuti eestlastega, täna toimuvad läbirääkimised lätlastega, jaanuaris leedukate ja poolakatega.

Rootsi ettevõtte Hallberg-Sekrom Fabriks AB omanduses oleva Tarkoni eeliseks on ettevõtte juhi Toomas Noorema ütlust mööda see, et Tartusse on loodud tehnoküla, mis koosneb mitmest üksteisega tehnoloogiliselt seotud ettevõttest. ?Ka siin oli juttu, et meie stantsime detailid, üks naaber tegeleb torupainutusega ja teine on plastifirma.?

Noorema ütlust mööda ei saavuta hinnas võitu, kui teha vaid kitsast operatsiooni. ?Suured ettevõtted tulevadki otsima allhankekette,? ütles Toomas Noorem.

Rootslaste kinnitusel süvendas huvi Eesti firmade vastu see, et paljud neist on Rootsi ja Soome ettevõtete tütarfirmad ning seetõttu on nad ühel või teisel moel eestlaste toodanguga varem kokku puutunud.

?Ürituse tulemusi hinnates peame arvestama, et praegu on veel tegemist müüja ostja suhtega. Eestlased müüvad, rootslased ostavad,? ütles ürituse üks organiseerijaist Svenåke Berglie, Skandinaavia Autotootjate Liidu direktor.

Samas hindasid mitmed Eesti ja Rootsi ettevõtted, et eilne vestlus realiseerub lepinguks. ?Fabek toodab seda, mida meiegi. Tehnoloogiline baas on olemas ja sellega koos eeldused koostööks,? ütles Anders Stridsberg Binar ABst.

Hetkel kuum