Kaido Einama • 28. november 2001 kell 22:00

Arvutit ostes hinda tema lisaväärtust

Arvutit kui suhteliselt kiiresti aeguvat kaupa ostes peab ostja hilisema liigse lisaraha kulutamise vältimiseks tundma õppima ka arvutiga kaasa saadavat lisaväärtust ja kulusid, mida arvuti kasutamine kaasa toob.

Üks olulisi kokkuhoide uue arvuti ostmisel on tasuta tarkvara, mis sellega kaasa tuleb. See on rohkem kui ainult operatsioonisüsteem, mille olemasolu nõudmine uuel arvutil on tavaline. Mitmed pakkumised sisaldavad arvuti hinna sees ka viirusetõrjujat, kontoritarkvara ja multimeediaprogramme. Vastavalt arvuti kasutamise otstarbele võivad tuhandeid kroone maksvad vajalikud programmid juba otsetavas arvutis olemas olla. Nii on nad kindlasti odavamad, kui hiljem eraldi karbitoodet ostes, mis on kõige kallim tarkvara soetamise viis.

Enamasti ostab arvutikasutaja endale vana arvuti asemel uue. See tähendab, et vanalt on vaja andmed ja programmid valutult uuele üle kanda. Seegi teenus maksab, kui pole endal aega mitu päeva käsitsitööd teha. Samas on võimalik osta arvuteid, millel vastav tarkvara juba kaasas. Mitme arvuti ostmisel on vajalik ka haldustarkvara, mis peab kogu arvutipargi üle arvestust. Sel juhul on oluline, et erinevad arvutid oleksid arvestussüsteemis kajastatavad.

Kõvaketta valik uuele arvutile on samuti oluline, et mitte oma andmeid ootamatult kaotada. Selleks on olemas kõvaketaste vastavad Smart nimelised veakaitsed, mis hoiatavad rikete eest ja kaitsevad andmete kadumise vastu. Selle juurde käib ka tarkvara, mis varukoopiaid teeb.

Loomulikult on ostmisel vajalikud ka elementaarsed kasutusmugavust tagavad asjad: eestikeelne klaviatuur, korralik monitor, mis silmi ei väsita ja vähe müra tegev korpus.

Hetkel kuum