Madli-Liis Parts • 29. november 2001 kell 22:00

Jõulujazz toob talveõhtuisse õdusust

Juba kuuendat aastat toimuv Jõulujazz on kui soojendus aprillikuisele Jazzkaarele ? põnevad maailmanimega esinejad, meeldejäävad kontserdid Eesti eri paigus, väljamüüdud saalid ja eriline atmosfäär. Korraldaja Anne Ermi sõnul on nii mõnelegi kontserdile alles vaid üksikud piletid.

Festivali peaesinejateks on viis noormeest Seattle?ist, keda tuntakse M-Pacti nime all. Tallinna jõuab vokaalkvintett pikemalt turneelt Jaapanist. M-Pactis on hea kontserdi sünniks vajalikud kaks poolust, mis tagavad ergastava kontserdielamuse: gruppi kiidetakse nii musikaalsuse ja suurepärase vokaaltehnika kui ka nakatavalt energilise ja meelelahutusliku lavaesinemise poolest. Just nende jõulualbum ?The Carol Commission? on saanud tunnustust erinevates muusikaajakirjades, sh mõjukas Billboardis. Praegu annab M-Pact 200 kontserti aastas. 1995. aastal alustanud grupp on esinenud 50 riigis, teinud koostööd Liza Minelli, Ray Charlesi, Sheryl Crow? ja Natalie Cole?iga. M-Pacti on heldekäeliselt kiitnud ka Bill Gates.

Vaimuliku jõulumuusikaga astub kahel kontserdil kuulaja ette mustanahaline prantsuse juurtega 53aastane Christian-Charles de Plicque. Ta on muusik, ajakirjanik, helilooja ja misjonär, kes juba pikemat aega elab Soomes. Näiteks 1960ndail esines ta koos bluusilegendi Stevie Ray Vaughaniga.

Eesti muusikutelt on Jõulujazziks lavaküpseks saanud palju uut muusikat. Esmakordselt avab end suurele publikule heliloojana mitmekülgne klarnetist Meelis Vind, keda teatakse nii duost saksofonist Raivo Tafenauga, Eesti Riiklikust Sümfooniaorkestrist kui ka NYYD Ensemble?ist. Jõulujazzi avakontserdil musitseerivad koos Vindiga Tatjana Lepnurm harfil, Taavo Remmel bassil ja Toomas Rull löökriistadel.

Üheks tipphetkeks tõotab kujuneda kontsert, kus keskmes kitarrist Riho Sibul. Õhtu kaks poolt erinevad nii meeleolult kui ka koosseisult. Esmalt on Una Bossa nime all koos Riho Sibulaga kitarrist Jaak Sooäär, kontrabassist Ville Herrala, trummar Petteri Hasa ja DJna tuntud Raul Saaremets. Esitatavad palad on kantud ühtaegu brasiilia rütmidest ja põhjamaisest kargusest. Kontserdi teises pooles tuleb lavale Estonian Dream Big Band Riho Sibula kui laulja saatjana. Sibula valitud lauludele tegi vahvad seaded hetkel USAs Baltimore?is õppiv saksofonist Raul Sööt. Villu Veski ja Tiit Kalluste triivivad hoopis teistes meeleoludes. Juba mitu aastat on saksofonist Veski ja akordionist Kalluste esinenud maailma eri paigus kavaga ?Põhjala saarte hääled?. Põhjamaisest rahvamuusikast inspireerituna on ka seekordne õhtu ?Põhjala teekond? intiimset ja meditatiivset laadi.

Hetkel kuum