Ülo Toomsalu • 3. detsember 2001 kell 6:24

Kõige kehvemas seisus on Kagu-Eesti omavalitsused

Rahandusministeeriumi hinnangul on kõige kehvemas seisus Kagu-Eesti vallad, rikkaimad vallad asuvad Harju maakonnas, kirjutab Eesti Päevaleht.

Rahandusministeeriumi kohaliku omavalitsuse eelarve talituse juhataja Sulev Liivik ütles, et eelarve baasilt kõige nõrgemad vallad asuvad Kagu-Eestis, näiteks Peipsi ääres. Samuti on armetus seisus mõned vallad Ida-Virumaal. Kõige trööstitumas olukorras on Tartu maakonna Piirissaare vald, kelle eelarve sel aastal ulatub vaid veidi üle miljoni krooni.

Samas on Eestis väga vähe selliseid kohalikke omavalitsusi, mis sel aastal riigitoetusi ei saa. Enamik neist paikneb Tallinna külje all. ?Saue ja Keila linn ning Rae, Harku, Jõelähtme, Saue, Saku ja Viimsi vald kuuluvad nende hulka,? loetles Liivik.

?Kõhutunde järgi saame küll liigitada vallad tugevateks, keskmisteks ning nõrkadeks, kuid päriselt ei saa selliseid piire tõmmata,? selgitas Liivik.

Eesti Omavalitsusliitude Ühenduse (EOÜ) koordinaator Sirje Ludvig märkis, et piirialadel sureb elu ilma valitsuse piisava toetuseta välja.

?Üha enam inimesi liigub sealt ära ning valdadel puudub tuluallikas,? sõnas Ludvig.

Mõniste vallavanem Tõnu Lindeberg ütles, et sellel aastal tuleb eelarve täis, kuigi probleeme on just üksikisiku tulumaksu laekumisega.

Ludvigi sõnul langetab rahandusministeerium otsused omavalitsustele jagatavate toetuste ning abirahade osas ise ega kaasa arutellu omavalitsusliitude koostöö kogu.

Ludvigi sõnul näeks EOÜ probleemi ühe võimaliku lahendusena seda, et vallad saaksid suurema osa inimeste makstavast tulumaksust ning riigi osa väheneks.

Hetkel kuum