Sirje Niitra • 4. detsember 2001 kell 22:00

NRG loodab suurlaenu pankadelt saada ilma Eesti Põlevkivi abita

Lauri sõnul lükkus laenu saamine edasi eelkõige 11. septembri sündmuste mõjul, sest pangad muutusid murelikuks ja hakkasid riske teisiti hindama. Lisatagatisi hakkas nõudma ka Narva jaamade rahastamiseks moodustatud pankade sündikaat, kuid NRG koos Eesti Energiaga lükkas need nõudmised Lauri sõnul tagasi.

Lauri avaldas lootust, et jaanuaris saab NRG vajaliku laenu algul kokkulepitud Eestile soodsatel tingimustel. Samal päeval teeb elektrijaamade aktsiakapitali oma 70,5 miljoni dollari suuruse sissemakse ka NRG Energy.

Lauri sõnul saab lisagarantiisid Narva Elektrijaamade laenule anda ainult Eesti riik ja see peab käima läbi riigikogu. Tema sõnul on algusest peale selge olnud, et seda ei tehta ja tänaseks on ka pangad sellest aru saanud.

?Põlevkivi kui maavara on ja jääb Eesti riigi omandiks ja see ei hakka kunagi mingit laenu tagama,? lausus Lauri. Tema väitel pole ka kunagi olnud juttu sellest, et AS Eesti Põlevkivi tagab Narva jaamade laenuvõtmist. Kui aga Eesti Põlevkivi peaks ise kunagi laenu võtma, siis tagab ta selle laenu võtmist oma varaga nagu iga teine firma, selgitas ta.

Narva Elektrijaamadele laenu andev sündikaat on sel juhul huvitatud ka Eesti Põlevkivile laenamisest, selgitas NRG siinne juht. ?Kui kõik läheb nii, nagu kavandatud, siis Eesti Põlevkivil lähiaastail laenu võtta tarvis ei ole,? lausus ta. Samas ei välistanud ta, et see võimalus siiski tekkida võib.

Lauri sõnul ei luba ka Eesti seadused tütarettevõttel emaettevõtte laenu tagada. Kõik selle ümber toimuvad spekulatsioonid on tema hinnangul poliitikute väljamõeldis. Kuna 80 protsenti Eesti Põlevkivi toodangust läheb jaamadesse, ei saa üks eksisteerida teiseta ja tegu on ühe väärtusketi erinevate lülidega. Lauri sõnul tahavad pangad, et see väärtuskett säiliks ja seda tagab 51 protsendi Eesti Põlevkivi aktsiate kuulumine Narva Elektrijaamadele.

Eesti Energia infojuhi Erki Peegeli sõnul läbirääkimised pankadega alles käivad. Ta kinnitas, et pangad on küsinud lisatagatisi. ?Pangad tahavad olla kindlad, et Eestis toodetakse põlevkivist elektrit pikemat aega,? selgitas ta. Eesti Põlevkivi varade küsimuses otsustas Eesti poole juhtkomitee, kuhu kuuluvad Eesti Energia ja Eesti Põlevkivi esindajad, möödunud neljapäeval pöörduda valitsuse poole seisukoha saamiseks. Peegel ütles, et Eesti Energia ei ole seadnud laenulepingu sõlmimiseks konkreetseid ajalisi eesmärke, vaid soovib, et see see sõlmitakse Eesti poolele parimatel tingimustel.

Eesti Põlevkivi juhatuse esimees Mati Jostov ei uskunud, et pangad on loobunud soovist kaasata Eesti Põlevkivi vara lisatagatisena Narva Elektrijaamade laenulepingusse. Tema hinnangul pole tegu mitte poliitikute, vaid NRG hämamisega.

?Pangad on küsinud seda tagatiseks, küsivad praegu ja ei tagane sellest mõttest tulevikuski,? lausus ta.

Hetkel kuum