Lacto kokkukukkumise äärel

Inno Tähismaa 06. detsember 2001, 00:00

Lacto on saanud viimase mõne kuu jooksul ridamisi pankrotihoiatusi ning raha tagasimaksmine on üha vaevalisem. Möödunud nädalal esitas pankrotihoiatuse piimaliit, mille veidi üle 100 000 kroonise nõude on Lacto tänaseks Tallinna Äripanga kaudu tasunud. Üleval ripub OÜ Mulgi Piim nõue veidi üle 5 miljoni kroonises summas, mis on esitatud Lacto tütarettevõtte ASi Rapla Dairy vastu.

Lisaks ootab Lactot Hollandist 11 mln kroonine nõue, sest Lacto müüs Euroopasse Eesti või pähe Uus-Meremaa oma. Samuti võlgneb ettevõte ligi 16 mln krooni kütusefirmadele, üle 20 mln krooni Keila Viljasalvele ja ligi miljon krooni Kemira Agrole. Alates augustist on ettevõte piimatootjatele võlgu ligi 30 miljonit krooni. Maksuametile võlgneb Lacto ettevõtete grupp ligi 5 miljonit krooni.

Lacto uueks juhiks on alates septembri lõpus Andrei Kobrin, keda peetakse nn tankistiks, sest ta on avalikkusele tundmatu mees ja viibib põhiliselt Moskvas. Kobrinit seostatakse sama Minski KGB erikooliga, mille lõpetas paarkümmend aastat tagasi ka endine Afganistani kodanik Haidary. Sander Kaus, kes tuli Lactot juhtima aasta tagasi, on nüüd tööl Helmeses. Kaus oli enne Lactosse tulekut Hansa Liisingu juht, vahetult enne töökohavahetust ostis Lacto Hansa Liisingult saadud 150 miljoni krooni eest Baltimaade moodsaima sisseseade. Lacto endised juhid on maandunud möödunud aasta kevadel loodud ettevõttesse AS Rapla Dairy, mis asub Lactoga samal aadressil Raplas. Rapla Dairysse on koondatud kogu Lacto senine tegevus, mis aitab päästa vara võlausaldajate võimaliku rünnaku eest.

Võlausaldajad on hirmul, keegi avalikult teravat sõna Lacto ja Haidary kohta ei ütle ning nõude suurust ei avalikusta. Kardetakse, et kui Lacto pankrotti läheb, siis jäävad kõik oma rahast ilma. Igaüks loodab enne oma osa kätte saada.

Võlausaldajate arvates peaks hirmu tundma ka Hansapank, sest Haidary on seltskonnas uhkustanud, et sai pangast laenu nii kätte, et ei pidanud vara pantima. Panga juht Indrek Neivelt seda infot ei kinnita.

Ühe suurema võlausaldaja, OÜ Mulgi Piim juht Edvin Luum ütles, et ei soovi Rapla Dairy vastu esitatud pankrotihoiatust kommenteerida. ?Ootame ära 15. detsembri,? ütles ta. Kui selleks ajaks pole raha makstud, algab pankrotimenetlus, mis raputab mitme võlausaldaja väitel kogu Eesti piimandust, eriti piimatootjaid, kes usuvad Haidary lubadusi raha ära maksta.

Oma nõuet ei soovinud kommenteerida ka Hollandi vahendajate Hoogwegt Internationali ja Interfoodi esindajad. Nad tunnistasid vaid, et Lactoga enam bisnist ei tehta. Euroopa turu kompenseerimiseks leidis Lacto möödunud aastal Iraagi, kuhu liigub Prantsusmaa vahendaja kaudu suurem osa toodangust. Euroopa turu äralangemise tõttu on Lacto käive jäänud planeeritud 1,3 miljardi krooni asemel 500 miljoni juurde. Suvel pani Lacto seisma juustutsehhi ja lõpetas tootmise siseturule, mille põhjuseks peetakse võlgnevusi pakendite tootjale.

Haidary on oma ettevõtte juhtkonna värvanud tugevaid piimatootjaid, nende hulgas 2100 lehmaga Eesti eliitmajandi OÜ Estonia juhi Peeter Kibe, kes olid varem Lacto ja nüüd Rapla Dairy nõukogus ja kelle tütar Kristiina on ettevõtte juhatuse liige. Pankroti korral kannavad nemad vastutust. Kristiina Kibe ei soovinud eile ettevõtte tegevuse kohta seletust anda. ?Me räägime siis, kui õigeks peame,? ütles ta.

Lacto ise eelistab probleemidest vaikida. Eile ei soovinud Raplas ajakirjanikele infot anda ükski ettevõtte juhatuse liige. Kuigi Raplas Viljandi mnt 91 asuva hoone ees seisis Haidary must Mercedese limusiin, takistas venekeelne nahkjakis mees ajakirjanikke sisse minemast. Haidary ise pole juba mitu aastat leidnud mahti ajakirjanikega kohtuda. Lacto nõukogu liige Randar Tamm oli eile Raplas ja ei leidnud kohtumiseks minutitki aega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing