Ülo Toomsalu • 22. mai 2002 kell 6:05

EPL: Oviir kartis Marge Valdmanni aitamisest pretsedenti

Sotsiaalminister Siiri Oviir tunnistas, et haigekassa ei aita verevähihaiget Marge Valdmanni teiste kalleid ravimeid vajavate haigete kartuses.

?Gliveci (Valdmanni raviks vajalik kallis ravim?toim) kulude kompenseerimine looks pretsedendi, mille lahendamist ei ole siiani õiguslikult reguleeritud,? teatas Oviir läinud nädalal vastukirjas vähihaigusest tervenenud naise pöördumisele, et riigil pole õigust loobuda Valdmannile abi andmast, kirjutab Eesti Päevaleht.

Oviir kordas kirjas taas sotsiaalministeeriumi seisukohta, et Glivecit ei saa kinni maksta, sest selle toime pole ravimi uudsuse tõttu veel teaduslikult tõestatud. Oviiri sõnul kestavad tänapäeval ühe ravimi kliinilised katsetused 10-12 aastat.

?Kindlasti vajab Gliveci-taoliste valikute tegemine tulevikus täpset õiguslikku regulatsiooni ja suuremat läbipaistvust, et inimeste ootused meditsiini ja ravikindlustuse võimalustele oleksid reaalsed,? märkis Oviir.

Oma ravi eest ise juba 140 000 krooni maksnud Marge Valdmannile on Glivec ainus ravim, mis hoolimata juba üle aasta tagasi avastatud haigusest aitab tal olla töövõimeline ning hoolitseda kahe lapse eest. Haigekassa on seni keeldunud 40 000 krooni kuus maksva ravi eest tasumast.

Minister Oviirile ja haigekassa juhile Maris Jessele saatis kirja 39aastane, vähihaigusest tervenenud kahe lapse ema, kes kirjeldab, kuidas ta on kalli ravi järel suutnud oma tööga riigile kulutused tagasi teenida.

Ajakirjanduses anonüümseks jääda soovinud naise sõnul oli ta vähihaiguse ravimise ajal haiguslehel kolm kuud ning pärast tervenemist on ta kuus aastat riigile makse maksnud. ?Tööandjaks olen keskmiselt 25 inimesele,? kirjutas ta. ?Järelikult olen Eesti Vabariigile kasulik.?

Naine kirjeldab, kuidas ta tütar lõpetas ülikooli ning ta tasus tema eest 61 000 krooni õppelaenu. ?Olin selleks võimeline ning Eesti riik sai taas ühe haritud inimese juurde,? märkis ta. ?Kõik minu saavutused on olnud võimalikud ainult tänu sellele, et sain õiget ravi õigel ajal.?

Hetkel kuum