Ülo Toomsalu • 31. mai 2002 kell 6:03

EPL: Pühavaimu torn võis süttida sisse jäetud valgusteist

Pühavaimu kiriku tornikiiver võis süttida valgustitest, mille töölised ööseks välja lülitamata jätsid.

Pühavaimu kiriku õpetaja Gustav Piir kinnitas, et kirikus töid tegeva firma Lindren töölised võtsid kiriku kilbist voolu ning viisid selle oma pikendusjuhtmega torni, kus sarikate vahel põlesid 200vatised elektripirnid, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Nägin, et pööningule minev pikenduse kaitse oli läbi löönud. Sealt jätkati pikendustega torni,? ütles Piir, kelle sõnul on kirikus veel nõukogudeaegne elektrisüsteem.

Politsei ja päästeameti eksperdid võtsid pärast üleeilset põlengut sündmuskohalt kaasa juhtmetükid ja elektripirnid.

Kirikut remontinud Lindreni juhataja Toomas Pärismaa ei usu, et tuli võis alguse saada nende elektrisüsteemist. ?Valgustid olid minu meelest puitkonstruktsioonidest eemal ning meil oli tuliuus kaabel,? ütles Pärismaa. ?Kui meil oleks 1500vatised pro?ektorid, siis võiks kahtlustada, aga praegu ei usu.?

Elektrikontrollikeskuse müügijuhi Tõnis Mägi sõnul on raske öelda, kas tuli võis sisse jäetud valgustitest alguse saada.

?Selleks peab teadma, kas neil olid katted, kas oli jahutus, kui kaugel nad puitkonstruktsioonist olid,? ütles Mägi. Samas ei välistanud ta võimalust, et tuli just valgustitest alguse sai.

Ühe võimalusena uurib politsei veel, kas torni süttimise võis põhjustada tänavavalgustusest tulev kaabel, mis viis tornis asuvate pro?ektoriteni. Igal õhtul lülitatakse pimeduse saabudes tänavavalgustus ja pro?ektorid sisse. Võimalik, et remonti alustades võtsid töölised vaid pro?ektorid maha ning juhtmeotsad isoleeriti, kuid tänavavalgustuse sisselülitamisel jõudis isoleeritud otstesse ka vool.

Kui põhjus peitub torni valgustuses, siis puudutab probleem enamikku Tallinna kirikuid. Põlengu korral häviks Oleviste torn oma kõrguse tõttu ilmselt täielikult, sest päästeameti kõige pikemad kraanad Brontod sinna ei ulatu.

Politseiameti pressiesindaja Indrek Raudjalg ei soovinud eile uurimise andmeid kommenteerida. Üleeile käisid kirikus ka kaitsepolitseinikud, kuid süütamist nad ei usu.

Hetkel kuum