Peeter Stamberg • 1. juuli 2002 kell 8:13

USA aktsiaturgudel: Nasdaqil ajaloo halvim esimene poolaasta

Reedel liikusid aktsiate hinnad vähe, reedel lõppenud aasta esimene pool oli tehnoloogiaettevõtteid sisaldavale Nasdaqile ajaloo halvim.

Reedel tuli ilmsiks, et järjekordse ettevõttena ei ole raamatupidamises kõik korras paljundusmasinate tootjana tuntud Xeroxil. Reedel selgus, et Xerox <GR#US.XRX> peab vaatama üle viimase viie aasta käibeid 6 mld dollari osas, mis oli uueks raamatupidamisskandaaliks pärast sideoperaator WorldComi <GR#US.WCOME> trikkide päevavalgele toomist. Xeroxi aktsia kukkus New Yorgi börsil veerandi võrra.

Positiivne oli reedel see, et investorite poolt hoolega jälgitav Michigani ülikoli tarbijausaldusindeks oli oodatust parem. Seega üldised andmed majanduse kohta olid möödunud nädala lõpul positiivsed. Neljapäeval selgus, et USA majandus kasvas oodatust paremini.

Aktsiatest kerkis üle 4% Nike <GR#US.NKE>. Maailma suurim spordijalatsite tootja avaldas neljapäeval oodatust paremad majandustulemused ja reedel kergitas talle antavat reitingut investeerimispank Salomon Smith Barney.

Analüütikute sõnul oli reedese aktsiate kõikumise põhjuseks kvartali lõpp, mistõttu fondijuhid ostsid ja müüsid aktsiaid, et investoritele saadetavat kvartaliaruannet ilustada. Fondijuhtide tegevus põhjustas ka tavapärasest suurema kauplemismahu. New Yorgi börsil vahetas omaniku 2,1 mld aktsiat ja Nasdaqil 2,4 mld aktsiat.

Peamised indeksid liikusid enamuse kauplemispäevast plussis, kuid viimasel tunnil keerasid indeksid miinusesse. Languse põhjustas ka see, et Kapitoolium evakueeriti pärast seda, kui majas levis suitsu.

Teises kvartalis kukkus laiem S P 500 indeks 13%, Nasdaq 20% ja liideraktsiad sisaldav Dow Jonesi tööstuslik keskmine 11%. Nasdaqi indeks tegi aasta esimesel poolel läbi suurima kukkumise alates tema loomisest 1970ndate keskel. Aasta algusest on peamiselt tehnoloogiaettevõtteid sisaldav indeks kaotanud veerandi oma väärtusest.

Reedel Dow Jonesi tööstuslik keskmine <GR#US.^DJI> langes 0,29%, 9243,26 punktini, Nasdaq <GR#US.^IXIC> tõusis 0,27%, 1463,21 punktini ja S P 500 <GR#US.^SPC> langes0,08%, 989,82 punktini. Päeva siseselt käis S P 500 ka ülevalpool 1000 punkti taset.

Hetkel kuum