Ülar Lauk • 4. juuli 2002 kell 10:35

Poola ühinemisprotsess Euroliitu ohus

Majandusreformide aeglustumine Poolas seab ohtu riigi integreerumisprotsessi Euroopa Liitu.

Suurim Kesk-Euroopa riik planeerib astuda Euroopa Liitu 2004. aastal ning hiljem ühineda ka eurotsooniga. Kuid ebapopulaarsed meetmed, mis on vajalikud riigi integratsiooniks Euroliitu, tekitavad elanikkonnas üha suuremat vastuseisu, kirjutas Wall Street Journal.

Poola peab praegu lahendama selliseid probleeme nagu hiiglaslik eelarvedefitsiit, majanduskasvu langus ja suur tööpuuduse tase, mis on tõusnud 17 protsendile.

Eelmisel aastal kasvas Poola majandus vaid 1 protsendi - tegemist on kõige madalama tempoga postkommunistlikul perioodil.

Valitsuse puuduv valmisolek vähendada sotsiaalseid kulusid ja lõpetada kahjumis olevate riigiettevõtete subsideerimine on toonud kaasa riigivõla ohtliku suurenemise.

Teisipäeval kiitis ministrite nõukogu heaks 10,7 mld dollari suuruse eelarve, mis on 7,5% suurem, kui seda nõudis rahandusminister Marek Belka. Belka astus samuti välja keskpanga poolt intressimäärade vähendamisele, ekspordi stimuleerimisele zloti kursi alandamise abil ning valitsuse sekkumise vastu erakompaniide tegevusse.

Kõik need lahkhelid viisid lõpuks Poola majandusministri Marek Belka eile teatatud tagasiastumisele.

<#Vedomosti=http://www.vedomosti.ru/stories/2002/07/04-28-01.html>

Hetkel kuum