Ülo Toomsalu • 8. juuli 2002 kell 8:15

EPL: Tallinnas levivad võltsitud kuukaardid

Viimase kahe kuuga on piletikontrolörid avastanud ligi sada võltsitud kuukaarti, mis on kergeusklikele odava raha eest müüdud mitteametlikult.

?Esimesed võltsitud 90päeva kaardid avastati maikuus,? kinnitas Ühistranspordi teenistuse linnatranspordi osakonna juhataja Eno Saar Eesti Päevalehele.

Kokku on avastatud 82 võltsitud perioodikaarti. 65 nendest 90 päeva kaardid, 16 30 päeva kaardid ja avastatud on ka üks 90 päeva võltsitud ekspresskaart.

?Arvatavasti leitakse, et üksikpiletite puhul ei tasu võltsimine ära,? arvas Saar.

Saare hinnangul ei ole võltsitud kuupiletite osakaal murettekitavalt suur. ?Number on kaduvväike, kui arvestada, et keskmiselt müüakse 30 ja 90 päeva kaarte kuus vastavalt 95 000 ja 7000,? lausus ta.

Juunis sai linn võltsitud piletite tõttu kahju 22 170 krooni. See on 0,2 % summast, mis laekub kuu ajaga ühistranspordi piletite müügist.

Ametlikke pileteid trükkiva ASi Vaba Maa hinnangul on võltsingute tase kõrge ja neid valmistavad trükindust ja arvutikujundust hästi tundvad isikud. ?No printeriga ikka pileteid ei võltsi,? arvas Saar, kelle sõnul üritavad võltsijad isegi piletite turvariba järele teha.

Vaatamata võltsijate meisterlikkusele on Saare sõnul libapileteid originaalidest võimalik eristada palja silmaga. ?Eriti lihtne on asi 90 päeva kaartidega - kõik kaardid, mille number on suurem kui AA 234000, on võltsingud,? selgitas ta.

Hetkel kuum