26. juuli 2002 kell 8:15

PM: Rootslased maadlevad sisserändajate tulvaga

Võitlemaks endisest Nõukogude Liidust pärineva asüülitaotlejate tulvaga, kavatsevad Rootsi ametivõimud nüüd kontrolli sisserändajate üle tugevdada.

Viimase nelja aasta jooksul on Rootsis järsult tõusnud endisest Nõukogude Liidust pärit asüülitaotlejate arv, mis on praegu 200?300 isikut kuus.

Endisest Nõukogude Liidust saabuvad asüülitaotlejad moodustavad nüüd suurima varjupaigaotsijate kategooria Rootsis: siiani saabus kõige rohkem põgenikke Iraagist, Iraanist ja Somaaliast.

Põhjuseks arvatakse olevat asjaolu, et paljud teised Euroopa Liidu liikmed on oma põgenike vastuvõtu poliitikat karmistanud, mistõttu Rootsi saabuvad need, kes on teistes Euroopa riikides oma asüülitaotlusele eitava vastuse saanud.

Eelmisel aastal palusid Rootsis asüüli ka 22 Eesti kodanikku, tänavuse poole aasta jooksul neli Eesti kodanikku, kellest ükski pole oma taotlusele jaatavat vastust saanud.

Rootsi migratsiooniametini on jõudnud teated, et mitmed Vene 'reisibürood' reklaamivad Venemaa pressis ja internetis reisipakette hinnaga 500 kuni 10 000 dollarit.

Paketti kuuluvad nii Schengeni viisa kui ka Rootsi või mõne teise Lääne-Euroopa riigi alaline elamisluba, mõnikord ka soovitused oma isikuttõendava dokumendi hävitamiseks ja näpunäited, mida sisserännuametis oma tausta kohta öelda.

Hetkel kuum