17. oktoober 2002 kell 9:19

Viru kalatööstus kukkus esmakordselt kahjumisse

Viru kalatööstus kukkus oma tegutsemisaja jooksul esmakordselt miinusesse, ettevõtte üheksa kuu kahjum oli 0,9 miljonit krooni.

Eelmise aasta samal perioodil oli ettevõtte kasum 13 miljonit krooni. Vähenenud on ka firma käive, sel aastal 84,7 ja eelmisel aastal 109,6 miljonit krooni. Kolmandiku võrra on vähenenud ettevõtte eksport, sh eksport SRÜ riikidesse ligi 40 protsendi võrra.

Viru kalatööstuse peadirektor Agu Laanemets ütles, et ta ei süüdistaks firma nõrkades tulemustes väliseid tegureid, vaid ka firmasiseselt on tehtud vigu. 'Olime kahe eelneva eduka aasta puhul liiga optimistlikud ja riskialtid,' rääkis Laanemets. 'Ostsime näiteks suveks liiga kõrge hinnaga ja liiga palju toorainet sisse, lootuses, et eksporditurud kosuvad.'

Laanemetsa sõnul ei ole aga paranemist Ukraina turul toimunud ja pole ette nähagi. 'Meie edasimüüjad räägivad, et Ukrainas on inimeste ostujõud langenud, kuna Ukraina terasetootjad ei saa USAsse tollide tõttu enam endises mahus eksportida,' ütles Laanemets.

Laanemetsa sõnul on Viru kalatööstus praeguseks külmutanud kõik suuremad investeeringud, kuid nii hull asi veel pole, et peaks töötajate arvu vähendama. 'Võlgadel me kuhjuda ei lase, käibevarad katavad kõik kohustused, idee järgi peaksime me praegusel moel töötades 2-3 aastat vastu,' ütles Laanemets. 'Väljapääs olukorras on lihtne: tuleb leida uusi turge, aktiviseerida müügitegevust Eestis. Viimast oleme me teinudki ja tulemuslikult.'

Hetkel kuum