Ülo Toomsalu • 24. oktoober 2002 kell 6:03

EPL: Opositsioon lubab rasket eelarveheitlust

Isamaaliidu, Mõõdukate ja Rahvaliidu saadikud demonstreerisid eile Riigikogus oma jõudu ja lükkasid tagasi 2003. aasta riigieelarve kava.

38,7 miljardi kroonise mahuga eelarve kukkus menetlusest välja häältega 46:45, kirjutab Eesti Päevaleht.

Otsustaval hääletamishetkel puudusid parlamendisaalist keskerakondlased Anti Liiv ja Tõnu Kauba ning haigestunud Vladimir Velman.

?Eelarve oli selgelt pere- ja töövaenulik,? ütles Mõõdukate fraktsiooni aseesimees Eiki Nestor. ?Keskerakonna ja Reformierakonna koalitsioon ei soovinud suurendada lastetoetusi, ei näinud ette maksuvaba miinimumi ega töötu abiraha tõusu. Täiesti jäeti unarusse aktiivne tööhõivepoliitika.?

Tema väitel tuleb valitsusel halvasti koostatud eelarve uuesti teha.

Ka Rahvaliidu esimees Villu Reiljan leidis, et eelarve vajab ringitegemist. ?Me ei saa toetada dokumenti, kus hariduseelarve on meelevaldselt, maakondlikke kokkuleppeid rikkudes ringi tõstetud,? ütles Reiljan. ?Toompeal tulevad väga pikad ja pimedad õhtud,? ennustas ta võimuliidule ka edasisi raskusi.

Reiljan andis mõista, et vähemusvalitsusel ei tarvitse aasta lõpul eelarve kinnitamiseks hääli jätkuda. Rahvaliidu toel surus koalitsioon septembris läbi tänavuse teise lisaeelarve.

?Sealt kukkus mõni sent põllumeestele ja mõni sent regionaalsele arengule,? ütles Rahvaliidu liider.

Isamaaliidu poliitikud on nimetanud tuleva aasta eelarvet laste- ja perevaenulikus ning pidanud lubamatuks seda, et kulude pool ületab tulusid.

Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi ei näinud juhtunus traagikat. ?Eks see ole lihtsalt huligaansus ja mängulust opositsioonilt, kelle tulevik on üsna tume,? lausus Ligi.

Ligi sõnul on koalitsioon siiani seaduste vastuvõtmiseks vajalikud hääled kokku saanud ja saab ka edaspidi.

Valitsus pidas eile õhtul telefonide vahendusel maha erakorralise istungi ja otsustas sama eelarve kohe täna hommikul Riigikogule uuesti esitada.

Hetkel kuum