29. oktoober 2002 kell 22:00

Kõik on müüdav, oleneb vaid hinnast

Nii nagu suurtes linnades ja maakondades, käib ka väikse Järvamaa 16 omavalitsuses valimistejärgne võimuliitude kokkuklopsimine ja üksteise ärarääkimine. Neid linnu-valdu, kus seda teha ei pruugi, pole ka Kesk-Eestis palju.

Mõned siiski. Nii polnud midagi vaielda Albu ja Oisu vallas, kus valimisnimekirju mõlemas vaid kaks. Amblas lõi Reformierakond Rahvaliitu häältega 9:6, jättes Mõõdukad ja üksikkandidaadi nullmandaadiga.

Oisus oli üllatus pigem see, et põllumajandusminister Jaanus Marrandi sai kohalikult rahvalt pea poole vähem toetushääli kui nimekirja esinumber vallavanem Toomas Marrandi. Aga ega ka teistel Järvamaalt Riigikokku pääsenud meestel suurt teisiti läinud: nii sai Reformierakonna liige Andres Taimla Paides 72 häält ehk ligi kolm korda vähem kui nimekirja esinumber linnapea Tõnis Kõiv. Kohalike tsentristide kesktormaja välisminister Sven Mikser oli maakonnakeskuses küll oma nimekirja esinumber, kuid isikumandaati ei õnnestunud saada temalgi.

Nii toimubki ülejäänud omavalitsustes koalitsioonide moodustamine. Kiiremini said sellega hakkama Järva-Jaani, Väätsa ja Türi vald, kus juba eile Albu ja Ambla kõrval esimesed uue koosseisuga vallavolikogud toimusid.

Täna kogunetakse Imaveres, Roosna-Allikul ja Karedal. Tõeliseks heitluseks läheb aga homme, mil tulevad kokku Türi ja Paide linnavolikogud, lisaks vallavolikogud Paide, Koigi, Koeru ja Kabala vallas.

Just Järvamaa kaks linna on need, kus suuremate vendade eeskujul püütakse mitmel moel kokkuleppeid saavutada. Samas on tänapäeval igal kokkuleppel hind. Sest kõik siin ilmas on müüdav, oleneb vaid hinnast.

Nii nõuavad Paide linnas kandideerinud keskerakondlased selle eest, et Reformierakond võiks edaspidi Paide linnavolikogus nende häältega arvestada, linnale kuuluva hoone Vee 3 võõrandamata jätmist. Selline punkt kirjutati sisse Paide reformikate ja tsentristide koalitsioonilepingusse. Ka põhjendus on asjal olemas: seal asuva apteegi juhataja ja linnavolikogu liige kuulub Keskerakonda.

Autor: Kaarel Aluoja

Hetkel kuum