29. oktoober 2002 kell 15:58

Tarbijate usalduse langus USA börsid kiiresse langusse

Oktoobrikuu tarbijausaldusindeksi eel peaaegu liikumatult seisnud USA börs hakkas peale indeksi saabumist täna kiiresti langema.

Conference Boardi poolt igakuiselt arvutatav tarbijausaldusindeks kukkus oktoobris juba viiendat kuud järjest. Seekord tasemeni 79,4 punkti. Numbri seletab paremini lahti fakt, et analüütikud ootasid indeksi kukkumist septembri 94 punktilt oktoobris 90 punktini ning et praegune indeksi tase on viimase üheksa aasta madalaim.

Indeksi arvutamisel küsitletakse 5000 USA majapidamist ning saadud resultaat annab indikaatori kuidas eratarbijad ennast hetkel ja tulevikus tunda võiksid.

Tarbijate usaldus on tähtis seepärast, et eratarbimine annab kaks kolmandikku riigi sisemajanduslikust koguproduktist.

Madalale kukkunud indeks näitab inimeste hirmu ja muret tööturu, Iraagi suunalise sõja võimaliku puhkemise kui ka aastaid virelenud aktsiaturu tõttu, mis on kahandanud oluliselt inimeste varandust.

Kell 17:50 liikus Dow Jones tööstuskeskmine 8211 punktil ehk 1,9% miinuses, samas kui Nasdaqi koondindeks oli odavnenud 2,4%, olles taandunud 1284 punktini.

Ainsa Dow Jones indeksi liikmena oli selleks kellaks plussis tarbekaupu tootev Procter Gamble, kelle kvartalimüügimaht ületas analüütikute prognoose ning kes näitas kolmandiku võrra suuremat kasumit kui aasta tagasi.

Väärtpaber liikus kell 17:50 täpsemalt 2% plussis, tasemel 87,50 dollarit.

Hetkel kuum