Kaja Koovit • 6. november 2002 kell 22:00

Harju Elektri kasum suurenes kaheksa korda

Harju Elektri puhaskasum kasvas aastataguselt 4,6 mln kroonilt 39,4 miljonile kroonile. Põhiosa kasumist ehk veidi üle 30 miljoni krooni andis erakorraline tulu tütarfirma AJT Harju Elekter müügist.

Ka erakorralisi tulusid arvestamata suurenes kontserni kasum kolmandas kvartalis mullusega võrreldes enam kui kaks korda, 9,5 mln kroonini.

Kontserni käive kasvas kolmandas kvartalis mulluselt 47 mln kroonilt ligi 62 mln kroonile.

Harju Elektri juhatuse esimees Andres Allikmäe tõdes, et ettevõtte siseturg on orienteeritud ehitusele ja renoveerimisele, eelkõige elektriehituses kasutatavatele toodetele. Seetõttu on ettevõte osa saanud ehitusturu tõusust.

?Tulemused on kindlasti päris head,? lausus Trigon Marketsi analüütik Kadri Haldre. Kõige positiivsemana nimetas Haldre madalate marginaalidega tütarfirma AJT Harju Elektri müüki. Samm kergitas marginaale kolmandas kvartalis märkimisväärselt ning edaspidi peaks marginaalid püsima tugevad, lausus Haldre, kelle sõnul muutuvad ka ettevõtte edasised prognoosid.

Allikmäe lausus, et AJT kui madala rentaablusega allhankefirma müügi järel vähenesid oluliselt Harju Elektri äririskid.

AJT müügitehingu hind oli kokku 32,4 mln krooni, millest 19,9 mln krooni laekus rahas ja ülejäänu Soome PKC aktsiates. Aktsiate märkimishinnaks kujunes 7,29 eurot ehk tehingule eelnenud kümne börsipäeva keskmine aktsia hind.

Septembris ostis Harju Elekter Siemensilt elektriseadmete tootmise ja turustusega tegeleva Satmatic Oy. Ettevõtte eest ja aktsiakapitali laienduseks maksti kokku 4,7 miljonit krooni. Lisaks anti tütarfirmale laenuna 10,2 miljonit krooni. Allikmäe sõnul avaneb Harju Elektril sellega võimalus põhitoodangu sortimendi laiendamiseks ostetud ettevõtte sertifitseeritud toodete näol ning olemasolevate toodete täiustamiseks ja müügi suurendamiseks Soomes ja mujal lähiturgudel. Eeldatav turuosa juurdekasv on 100 miljonit krooni aastas.

Andres Allikmäe ütles oktoobris investeerimismessil ettevõtte tulevikunägemusi tutvustades, et tema hinnangul on stabiilselt kasvava Harju Elektri aktsiaid investeerimisportfellis mõtet hoida kui stabiilse kasvu aktsiat. ?Harju Elekter on hea portfelliaktsia, stabiilne ega kuku kunagi hirmsasti,? kinnitas ta toona.

Ettevõttesse on investeerinud mitmed Eestis hallatavad aktsiafondid.

Vaadates Harju Elektri aastaaruandeid ja ettevõtte kodulehekülge, siis võrreldes teiste Tallinna börsi ettevõtetega on ettevõte väga investorisõbralik, lausus Äripäeva analüütik Raivo Sormunen.

Hetkel kuum