Ülo Toomsalu • 11. november 2002 kell 6:23

Võrumaa Teataja: Riigipea eelistab võimule lobitööd

President Arnold Rüütel ei pea vajalikuks suurendada Eesti riigipea ametivolitusi.

?Kas oleks võimu juurde vaja? Pean ütlema, et mul on meeldiv kontakt peaministri, ministritega, parlamendiliikmetega. Oleme arutanud küsimusi, leppinud kokku ja neid leppeid on arvestatud,? ütles Rüütel Võrumaa Teatajale.

Rüütel tõi näiteks laste koolitoidu osalise kinnimaksmise riigieelarvest, internaatkoolide taastamise. Need ideed on saanud alguse aruteludest, milles riigipea on osalenud.

Täpselt nii on presidendil võimalik mõjutada seadusloomet, jätkas Rüütel. ?President ei peaks Riigikogule ette kirjutama, kas on õige või vale,? lausus Rüütel. Tema sõnul on võimalik ka muul moel seadusetegijaid mõjutada.

Arutelud parlamendi komisjonide, fraktsioonide ja liikmetega on Rüütli hinnangul olnud viljakad ning ka nõnda on presidendil võimalik protsesse suunata.

Rüütel peab tekkinud arutelu presidendi volituste üle üleminekuperioodile omaseks nähtuseks. Küsitlused näitavad, et inimesed soovivad anda presidendile suurema otsustusõiguse, kuid ei soovi samas presidentaalset vabariiki.

Küsimusele, kas rohkem kui aasta riigipeana töötanud president tunneb vajadust suurema võimu järele, vastas Rüütel eitavalt. ?Ei, elulist vajadust selle järele pole,? kinnitas ta.

Hetkel kuum