Tõnis Arnover • 12. november 2002 kell 12:10

USAd ja Saksamaad vaevab krediidikriis

Krediidikriis tähendab seda, et pangad ei suuda anda nii palju laene, kui oleks riigi majanduse seisukohalt vajalik, kirjutab Helsingin Sanomat.

Ehkki börsimull lõhkes juba kolm aastat tagasi, makstakse selle arvet tänini. Üks selle tagajärgi on, et firmad ei saa vajalikeks investeeringuteks pankadest raha.

USA krediidikriisi eest hoiatas eelmisel nädalal riigi tööstusliidu (NAM) esimees Jerry Jasinowski. Tema sõnul on osa panku muutnud laenutingimused väga karmiks, sõltumata klientide maksuvõimest.

Varem on sama asja pärast muret avaldanud Saksa lennufirma Lufthansa ja Rahvusvaheline Valuutafond (IMF). Saksamaal septembris-oktoobris läbiviidud küsitlus näitas, et väikestel ja keskmistel firmadel on järjest raskem pankadest laenu saada. Need firmad moodustavad Saksa majanduse selgroo.

IMFi hinnangul on Saksa majanduse laenusaamisraskusi olnud ennegi, kuid need pole kunagi kestnud nii kaua.

Saksa ja USA pangad on käesoleva aasta jooksul järjest teatanud laenurahade vähenemisest ja suurtest kahjumitest. Pankade aktsiakursid on kukkunud kohati isegi 60%.

Konsultatsioonifirma Oliver, Wyman Company arvestuste kohaselt võivad Euroopa ja Põhja-Ameerika pankade laenukahjumid sel aastal küündida meeletu summani, 2080 miljardi Eesti kroonini.

Hetkel kuum