13. november 2002 kell 11:27

USA firmade tippjuhid ootavad 2003. aastal nõrka majandust

USA 150 mõjukast firmajuhist koosnev organisatsioon Business Roundtable ootab tuleval aastal USA majanduse nõrkuse jätku, vahendas Dow Jones.

'Meie maa majanduse taastamine pole olnud tugev,' ütles organisatsiooni juht ja International Paperi juhatuse esimees John T. Dillon. 'Juhatuste esimehed ei näe meie küsitluse järgi olukorra olulist paranemist 2003. aastal.'

Enamus firmajuhte ootab tuleval aastal töötajate arvu vähenemist, kapitalikulutuste jäämist praegusele tasemele ning USA majanduse nõrkust ehk 2% või madalamat kasvu.

Täna kohtuvad Washingtonis organisatsiooni liikmed, et arutada majanduse olukorda ja seda, mida nad saaksid kui üldse, selles osas ära teha. Küsitluse tulemused saadeti Valgesse Majja ja Kongressile. Arvatavasti tuleb arutusele, milliseid täiendavaid muudatusi on vaja majanduse hoogustamiseks - nagu näiteks täiendavat majanduse elavdamise paketti.

'Ma arvan, et mõningaid lisastiimuleid on vaja,' ütles Dillon. 'Me kõik tahame arutelu ja keskenduda sellele mida saaks teha, et majandus kasvaks täisvõimsusega. Kui majandus kasvab 2%, kuigi võimalik on kasvada 4%, ei suuda me paranada tööhõivet.'

71% küsitletutest ootab tuleval aastal vähemalt 5% müügikasvu. Dilloni sõnul ei piisa sellest, hoogustamaks kapitalikulutusi, mille kasv on olnud negatiivne kaks aastat. Firmad ei ole suutelised tõstma hindu, mis mõjub kasumlikkusele.

60% küsitletutest ootab, et nende firmade töötajate arv väheneb 2003. aastal keskmiselt 3,8% samas kui 28% ootab palgalehel olijate arvu jäämist praegusele tasemele. Vaid 11% ootab töötajate arvu kasvu.

57% ootab nende firmade USA kapitalikulutuste jäämist 2003. aastal 2002. aasta tasemele. 24% ootab kulutuste kahanemist ja 19% kasvu.

64% ootavad majanduse vähem kui 2% kasvu 2003. aasta plaane tehes. 36% ootab majanduse 2% või kiiremat kasvu. USA majandus on kasvanud viimasel aastakümnel keskmiselt 3,2% aastas.

71% küsitletutest ootavad müügi kasvu, 19% müügi jäämist selle aasta tasemele ja 9% kahanemist.

USA majandus kasvas septembris lõppenud kvartalis 3,1%. Samas näitavad viimased numbrid nagu tarbimine, tarbijausaldus, tööpuudus, et majanduskasv on aeglustunud. Paljud ootavad käimasolevas kvartalis USA majanduse alla 2% kasvu.

Hetkel kuum