14. november 2002 kell 22:00

Haiguse vältimiseks luba endale puhkust

Külmetushaigustena tuntud tõved on tavaliselt ülemiste hingamisteede ägedad nakkused, mida põhjustavad mitut sorti kergemad viirused. Kuiva köha esilekutsuja võib olla ka hingamisteedesse tunginud mükoplasma ehk seen.

?Grippi külmetushaiguseks ei loeta, sest see on tõsine viirusnakkus,? ütleb OÜ Kristiine Perearstid perearst Sirje Reinmets. Gripp ei alga mitte nohu ja köha, vaid kõrge palavikuga, sunnib inimese kauaks haigevoodisse ja võib kaasa tuua tõsiseid tüsistusi. Ka levib gripp epideemiatena, aga külmetushaigused kimbutavad igal ajal, kui vaid jätkub rõskeid ilmu. Õnneks põeb aga enamik neist, kes väidavad endal gripi olevat, kõigest külmetushaigust.

Gripi eest saab end vaktsineerimisega kaitsta. Külmetushaigusi põhjustavate viiruste vastu pole arstidel pakkuda otsest rohtu ega ka mitte ennetamiseks kaitsesüsti. Kaudne ennetamise võimalus on olemas. ?Neile, kes sageli külmetushaigus põevad, tahaksin välja kirjutada retsepti: lubada endale puhkust!? tõdeb dr Reinmets. Ta on kogenud, et patsiendid kipuvad hullupööra töötama, tihti hommikust õhtuni söömata ja endale tagajärgedest aru andmata. Samuti tuleks külmetushaiguste vältimiseks süüa rohkesti puu- ja juurvilja, vahel läheb lisaks tarvis vitamiinipreparaate.

Just siis, kui ületöötamine, väsimus ja stress organismi vastupanuvõimet õõnestavad, on kibe kurk ja köha varmad tulema. Kui vastupanuvõime murrab nohuviirus, siis järgnevad ninalimaskesta turse, hingamistakistus, uimasus ja raskustunne peas.

Appi tuleks sellistes olukordades võtta rahvameditsiinist tuntud vastuabinõude arsenal soojadest jookidest auru sissehingamise ja jalavannideni. Apteegist võiks nõutada omale punase päevakübara tinktuuri, kurgupastille, ninatilku, nohukapsleid jm. Väikese palaviku korral võib appi võtta paratsetamooli.

Isegi kui külmetushaiguse raviks midagi ette ei võeta, läheb see mööda enamasti 3?5, hiljemalt 7 päevaga. Kui haigus venib pikemale, siis peaks dr Reinmetsa sõnul juba arsti poole pöörduma, et tüsistusi ära hoida. Ohu märgid on pikale veniv köha, nohu korral valu ja survetunne peas. Tihti vajavad sellised patsiendid antibiootikumiravi.

Perearsti poole peaks õigel ajal pöörduma juba kas või sellepärast, et krooniline haigus ei sunniks pikemaks ajaks töölt eemale jääma.

Iris Koort

perearst

Köha tekitab enamasti adeno-, paragripi- või RS-viirus. Kuna viirusevastast ravi pole veel leiutatud, siis ravitakse sümptomit ehk köha ennast.

Bronhiidi korral kasutatakse bronhe lõõgastavaid ravimeid nii üksi kui ka kombinatsioonis rögalahtistitega.

Hingetoru põletiku korral on aga kõige otstarbekam kasutada rögalahtisteid, mis kergendavad eritise väljaköhimist ja leevendavad selle kogunemisest tingitud ärritust.

Tuntuimad rögalahtistid on ambroksool ja atsetüültsüsteiin, mille toime seisneb hingamisteede sekreedi vedeldamises.

Mõlemad head omadused ? lõõgastav ja rögalahtistav ? on koos näiteks luuderohuekstraktis. Seda looduslikku köharavimit müüakse siirupi, tilkade ja lahustuvate tablettidena Prospani nime all. Võib julgelt kasutada ka imikute ja väikelaste köha ravimiseks.

Autor: Eha Laanepere

Hetkel kuum