18. november 2002 kell 22:00

Arvutipargi audit lihtsamaks

Firma arvutiparki saab lihtsalt auditeerida, kui jälgida arvutite riist- ja tarkvara konfiguratsiooni otse veebist.

Arvutipargi reaalaja-audit võimaldab jälgida arvutitesse installeeritud riist- ja tarkvara otse veebilehelt. Kuvatud arvutite konfiguratsiooni uuendatakse automaatselt iga päev. Juurdepääs neile andmetele on kaitstud parooliga.

Kirjeldatud arvutipargi audit sobib alates viie töökohaga firmadele, kes tahavad jälgida arvutipargi riist ja tarkvara muudatusi. Online-audit sobib just neile IT-inimestele, kes on tüdinud uurimast tolmuse arvutikorpuse sisu, et saada sealt teada vajalikke parameetreid. Samuti sobib arvutipargi reaalajas auditeerimine neile, kes tahaksid kerge vaevaga näha, millised on arvutitesse installeeritud programmid.

Reaalaja-auditil on kaks peamist plussi:

online-audit on mugav, infot saab jälgida kõikjalt, kus on juurdepääs internetile;

online-audit muudab kergeks arvutipargi tulevikuvisiooni tegemise, sest näitab täpset hetkeseisu ja kasutatavat tarkvara.

Mis on reaalaja-auditi praktiline kasu? See aitab kalkuleerida riist- ja tarkvarauuendusi. Uuendused võib jagada kriitilisteks ja mittekriitilisteks. Kriitiliste uuenduste alla kuulub operatiivmälu (RAM) mahu suurendamine. Kriitiline uuendus on ka kõvaketta lisamine või väljavahetamine suurema vastu, kui see on täis. Mittekriitilisteks uuendusteks võiksid olla ülejäänud, mis ei vaja kohe sekkumist. Siia alla kuuluvad eeskätt arvuti emaplaat ja protsessor. Kui arvuti uuendamiseks ei piisa ainult operatiivmälu ja kõvaketta mahu suurendamisest, on lihtsam juba osta uus arvuti. Tarkvara poolelt on kriitilisteks uuendusteks veaparandused ja antiviiruse viirusedefinitsioonide uuendamine.

Kuna ettevõtetes on tegemist ikkagi tööandja arvutitega, siis on firmajuhil õigus nõuda alluvalt, et ta tegeleks tööajal ainult tööasjadega, mitte meelelahutusega (filmid, muusika). Selleks, et tekiks ülevaade arvutites olevatest failidest, on neid võimalik failitüüpide järgi ekraanile kuvada. Kui tööandja soovib teada saada multimeedia failide mahtu töötaja arvutis, saab ta veebilehele kuvada kataloogid koos failide arvu ja kulutatud kõvaketta mahuga. Lisaks on olemas ülevaade ka kõvakettal väljajagatud ressurssidest. Kui töötaja on jaganud kergemeelselt välja näiteks terve süsteemiketta, siis on oht, et keegi kogemata kustutab sealt mõne vajaliku faili või viiruse rünnaku tulemusel on halvatud kogu arvuti.

Reaalaja-audit on ka lihtne tee veenduda tarkvara legaalsuses. IT-inimesel on tülikas käia arvutist arvutisse ja uurida, mida töötajad on arvutisse installeerinud. Nüüd ei pea IT-spetsialist selleks oma laua tagant lahkuma. Firma hoiab raha kokku, kui soetab osa vajalikust tarkvarast vabavarana või asendab litsentseerimata tarkvara osaliselt vabavaraga.

Üks näide tarkvara kohta: paljud kasutavad pakkimisprogramme WinZip või WinRar, teadmata, et need pole vabavara. Sellised programmid kuuluvad prooviversiooni (trialware) gruppi. Neid tooteid suudab ideaalselt asendada PowerArchiver 2001, mis on 100 vabavara.

Reaalaja-auditi üheks võimaluseks on ka programmide nimekirja kuvamine, mis arvuti käivitamisel jooksma hakkavad. Üldjuhul tulevad sellised programmid nagu Gator ja OfferCompanion kaasa lihtsalt veebis ringi surfates ja poolkogemata või teadmatusest yes-nupule vajutades. Kui selliseid nuhkvara programme koguneb mitmeid, siis hakkavad need arvuti ressurssi kasutama, mille tulemusena arvuti muutub aeglaseks.

Ja seegi pole veel kõik. Iga kuu koostatakse raport, mis kirjeldab lühidalt arvutivõrgu olukorda, lähtudes tarkvara ja riistvara muutustest. Online-auditi raport muudab IT eest vastutaval inimesel otsuste tegemise lihtsaks ja mugavaks.

Autor: Margus Kitsapea

Hetkel kuum