Artikkel
 • Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  12 000 inimest kuulas Bill Gatesi

  Pühapäevaõhtune üritus algab äärmiselt rangete turvameetmetega: kõik Microsofti juhi esinemisele tulnud inimesed läbivad metalliotsija ning seejärel veel käsikontrolli. Kotte, kaameraid, klaastaarat jms saali kaasa võtta ei lubata. ?Kas teil on kaasas nuga, relvi, lõhkeaineid, klaasi?? küsib turvanaine ka Äripäeva IT-ajakirjanikelt pärast metallidetektori läbimist. Kohati tuleb publikul end ka lahti riietada, et saada selgust, mis metalliotsijas piiksub.
  Bill Gates alustab oma kõnet MGM hotelli Grand Arenal ettenähtust ligi pool tundi hiljem osalt just seetõttu, et kõiki pealtvaatajaid ei õnnestu läbi pudelikaela ehk turvaväravate esinemise alguseks saali lasta.
  Enne maailma rikkaima inimese lavale astumist saab publik kõlaritest teada, et 2002. aasta on olnud IT-maailmale väga raske. Kuid kõik soovivad teada saada, milliseks kujuneb järgmine aasta, mis tehnoloogia murrab läbi ja milline hääbub. 25 minutit pärast ametlikku algusaega tuleb Grand Arena areenile see, keda oodatakse ? pintsaku ja lipsuta, laheda olemisega Bill Gates. ?Sel aastal olete te näinud palju uusi tooteid, mõned neist on tõsised, mõned lõbusad,? alustab ta.
  Korraga ilmub suurele ekraanile, kust peaks algama Gatesi presentatsioon, suhtlustarkvara MSN Messengeri teate aken. Ärev küsimus Microsofti tegevjuhilt Steve Ballmerilt: ?Kas ma olen otse eetris?? Publik reageerib naeruga.
  Gates jätkab uue aja kirjeldamisega: ?Eelmisel aastal ma rääkisin digitaalsest ajastust. 2000.?2009. aastal realiseeruvad kõik täna alanud IT-stsenaariumid. See tähendab, et digitaalne eluviis saab nii harjumuspäraseks ja tavaliseks, et keegi ei pööra sellele erilist tähelepanu.? Nende tavaliste asjade hulka kuuluvad näiteks elektrooniline telefoniarve, digitaalse muusika salvestamine, digipiltide jagamine sõpradega või tahvelarvutisse oma käekirjaga märkmete tegemine ja nende elektrooniline kasutamine.
  Asjad, mis muudavad lähiajal meid ümbritsevat maailma, on Bill Gatesi sõnul traadita võrk, vedelkristallekraanid, digikaamerad, arvutimälud ning loomulikult mugava tarkvaraga varustatud riistvara. WiFi ehk traadita võrk teeb kodused seadmed mobiilseks ja mugavaks, kontoris muutub elu tänu juhtmete kadumisele samuti mobiilsemaks, vedelkristallekraanid aga on üle saanud oma kvaliteediprobleemidest ja liiga kõrgest hinnast, digikaameraga tehtud pilte on lihtne jagada, mälutehnoloogia areng võimaldab luua lausa koduse videoarhiivi, selgitab ta.
  Peamise sõnumina jõuabki end Microsofti tarkvara peaarhitektiks nimetavalt Gatesilt IT tulevikunägemust ootavale publikule see, et meid ümbritsevad seadmed muutuvad nutikamaks ja hakkavad rohkem inimeste vajadustega kohanema. Ka Comdexi messil sel aastal palju huvi äratanud tahvelarvuti on Microsoft uue arengusuunana sihikule võtnud, kuigi tahvelarvuteid on toodetud juba aastaid. Microsoft lisab neile arvutitele oma tarkvara, mis võimaldab kodustes ja töötingimustes arvutiga vabamalt suhelda.
  Samuti ilmub Microsofti tarkvara Bill Gatesi visiooni kohaselt näiteks äratuskella, mis hangib äratatava päevakava, võrdleb seda ilma- ja liiklusolude infoga ning arvutab ise välja sobiva äratusaja. See on tema sõnul järgmine suur samm IT valdkonnas, mida märgib neljatäheline lühend SPOT ehk Smart Personal Object Technology ? igapäevaseadmed targemaks teha aitav tehnoloogia.
  Vahepealne videoklipp heidab pilgu arvutimaailma ajalukku, loomulikult on oma roll selles ka Bill Gatesil. Siiski ilmub ta ekraanile alles siis, kui ülemaailmne võrk internet on maailma vallutanud. ?Internet oli see, kuhu kõik läksid,? ütleb Gates videoklipis ja lisab eneseirooniaga: ?Eriti selgeks sai see siis, kui kõik olid juba sinna läinud.? Microsoft jäi omal ajal olulistel interneti arenguetappidel teistest maha.
  Seejärel astub lavale taas ?päris? Bill Gates ja teeb juttu tahvelarvutitest. Ka need avastas Microsoft siis, kui paljud neid juba kasutasid. Ometi andis maailma tarkvaragigant sellele tootele uue hoo sisse just vahetult enne Comdexi, tulles välja spetsiaalse operatsioonisüsteemiga just tahvelarvutitele.
  Nende sõnade ajal sõidab pöördlavale elutuba ja seal istub Microsoft XBoxi ja muude koduste toodete esitleja Keith White. Jalutades tahvelarvutiga toas ringi, räägib ta selle headest omadustest, suhtleb MSNi teel naisega ja valmistab ise koduvideo. Heliseb uksekell, siseneb Bill Gates ja seab end sohvale istuma. Keith mängib saalipubliku ees äsja valminud video ette. ?Kena video, aga ehk vaataksime hoopis TVd?? muheleb Gates ja jätkab oma juttu: ?Tundub, et aastavahetuseks on meelelahutusvahendid meil kõik olemas.? Nende sõnade ajal sõidab lavale koosolekutuba. Gates jätkab: ?Ka koosolekud muutuvad mugavamaks, sest juba on meil olemas odavad digikaamerad, head mikrofonid ja tarkvara, mis kõike seda juhib.? Lavale tuleb Boby Moore Microsofti Office?i grupist, kes tutvustab programmi OneNote. See aitab informatsiooni paremini jagada ja seda hoida ühes kohas, kust ka teised seda kätte saaksid. Boby demonstreerib, kuidas see käib, ja läheb oma tahvelarvutiga koosolekule. Bill Gates kaob lava taha.
  Tubli tund on laval käinud näitemäng ja tehnoloogiline kõne vaheldumisi. Koosolekul tutvustavad osalejad üksteisele uusi tahvelarvuteid. Selgub, et kõigil suurematel arvutitootjatel on midagi pakkuda.
  Pärast aplausi on taas laval Microsofti juht, kes lubab, et ka tarkvarauuenduste pärast pole vaja enam muretseda ? tarkvara uuendab end ise. Mitmed IT-ajakirjanikud vangutavad pead ? seega muutuvad programmid iseenesest suuremaks ja aeglasemaks, takistada seda enam ei saa.
  Laval on vahepeal taas dekoratsioonid vahetunud ja voodis magab Neil Charney Microsoftist, kelle kõrval heliseb telefon. Neil: ?Halloo? Kas see on äratuskõne? Kas te ei saaks ühe tunni pärast uuesti äratada? Ei, ma pole Bill Gates. Ah Bill Gates helistab? Et mida ma praegu teen? Ma töötan. Mida tähendab, et sinu ettekanne polegi homme hommikul? Ah täna õhtul? Praegu? OK, saadan sulle kohe oma materjalid.?
  Järgnevalt demonstreeritakse, kuidas veebiteenusena saab lahendada olukorda, kui ülemus helistab ja tahab publikule jagamiseks saada kohe 12 000 eksemplari dokumente. Lihtsalt trükitakse need lehed välja veebiteenindajale, kes 12 000 eksemplari trükib, köidab ja kulleriga kohale toimetab. Lihtne nagu tavaline printimine. Kuhu? Nupule vajutades ilmub ekraanile linna kaart, kust saab valida aadressi, kuhu dokumendid toimetada.
  Kui paberilasu on välja prinditud, sõidab lavale Bill Gates koos külmkappide, käekellade, äratuskellade ja muude koduste pisiasjadega.
  Nende sees aga on Microsofti tarkvara. ?Siin on külmkapimagnetid, mis hommikul tutvustavad sulle värskeid sporditulemusi, või ilmateate-külmkapimagnet, mis annab ilmaennustuse,? tutvustab Microsofti juht tarku seadmeid.
  Laual näidatakse pealtnäha tavalist äratuskella. Kuid seest on see kell tark: oskab näiteks omaniku päevaplaani vaadata ja liiklusinfot koguda ning koos ilmateatega mõtleb välja kellaja, millal on vaja peremees üles ajada. ?Kell ühendab aja sellega seotud infoga,? lisab Gates ja ütleb: ?Ma ei suuda ära oodata seda aega, millal neid asju kasutama saan hakata.?
  Oma kahetunnise kõne lõpetab Gates sõnadega: ?Need seadmed, mida me ehitame, on tulevikus kasutatavad igal pool, need asjad on valmis selle digitaalajastu esimese dekaadi jooksul, mis just on alanud.?
  MGM Grand Arenal esinevad tavaliselt maailmakuulsad artistid. Peale Bill Gatesi olid järgmistel päevadel samal laval kavas mitmed tuntud artistid, kes on meelelahutusmaailmas sama kuulsad kui Bill Gates arvutimaailmas. Näiteks Rolling Stones, keda sai vaatama 50 USA dollari eest.
  Comdexi põhieesmärk on anda kätte trendid järgmisteks aastateks, messil tutvustavad maailma juhtivad arvutifirmad oma uudistooteid ja kontseptsioone lähitulevikuks.
  Vaatamata tehnoloogiasektori madalseisule ollakse Comdexil optimistlikud: messi avapaneelil arvasid kõik esinejad, et lähiaastatel toimub inimeste elustiilis murrang digitaalsuse poole. Digitaalse eluviisi märgina nimetati näiteks digifotograafiat, see on madalamate hindade, paranenud kvaliteedi, ja mis kõige tähtsam, inimeste teadvusse ja massidesse jõudmisega murdmas tavafotograafia ülekaalu. Samamoodi on inimeste mõttemaailmas saamas tavaliseks digitaalne muusika, mida on lihtsam salvestada ja kvaliteetselt taasesitada. Pisut hiljem, aga sama jõudsalt kui digifotograafia, on kodudesse saabumas DVD-tehnoloogia koduse videoarhiivi jaoks, pihuarvutid pole enam kallid ja saavutavad lauaarvuti võimsuse, sülearvutitest on aga saamas digitaalsed meelelahutuskeskused.
  Digitaalse eluviisi tunnuseks on ka WiFi ehk traadita võrgu areng: seadmed suhtlevad juhtmevabalt ja nende kasutamine tööl ja kodus muutub mugavamaks. USAs veel vähe levinud digikaameraga mobiiltelefonid on leidmas kasutajaid Jaapanis ja Euroopas. Samas on ameeriklaste seas tavaliseks saamas pihuarvuti ja mobiiltelefoni hübriid. Digitaalse eluviisi üks olulisemaid seadmeid tahvelarvuti aga hakkab inimesest aru saama loomulikul viisil ehk käekirja ja kõnet tundes.
  Arvutisüsteemid eemalduvad oma murede ja probleemidega inimeste maailmast ? näitena toodi Comdexil IBMi ja teiste juhtivate tootjate nn autonoomsed arvutisüsteemid, mis suudavad hakkama saada minimaalse inimsekkumisega.
  Sel nädalal Las Vegases toimuva USA suurima IT-messi Comdex korraldusfirma võib minna pankrotti. Comdexit korraldav Key3Media teatas eelmise nädala lõpus avaldatud kolmanda kvartali nõrkade majandustulemuste järel, et ei suuda kõiki oma võlakohustusi täita ja võib ühe võimalusena paluda rakendada enda puhul pankrotikaitset.
  Alternatiividena kaaluvad omanikud ka ettevõtte müüki, ühendamist mõne teise messikorraldajaga või lisaraha kaasamist. Firma aktsia langes neljapäevase uudise peale 40 protsenti, 1,4 USA sendile. Veel eelmise aasta detsembris maksti Key3Media aktsia eest ligi 5 dollarit. Key3Media teatas, et enne Comdexi messi lõppemist ei tehta lõplikke otsuseid. USA suurim tehnoloogiamess Comdex algas Las Vegases pühapäeval ja kestab reedeni.
  Kui kaks aastat tagasi osales Comdexil 2337 firmat ja mullu 1685, siis tänavu on neid veidi üle tuhande. Messi külastas veel mõne aasta eest ligi veerand miljonit inimest, möödunud aastal ja tänavu on külastajaid 125 000. Võrdluseks, maailma suurimat tehnoloogiamessi CeBIT külastas tänavu kevadel Saksamaal Hannoveris 700 000 inimest, kellele tutvustas oma tooteid ligi 8000 firmat. Paljudes maailma riikides tehnoloogiamesse korraldav Key3Media vallandas septembris ligi pooled töötajad, vahendas kontorite arvu ja teatas mitme IT-näituse ärajäämisest järgmisel aastal. Samal ajal plaanivad konkureeriva CeBITi messi korraldajad tungida USA turule.
  Järgmise aasta juunis New Yorgis toimuvale CeBIT Americale oodatakse 425 firmat ja 40 000 inimest.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Olulisemad lood

Ootamatult sügav majanduslangus paneb prognoose ümber tegema
Euroopa Liidu kõige sügavam majanduslangus Eestis ületas analüütikute kartusi ning paneb ümber hindama ka lähiaja prognoose, kuid paar kummalist näitajat annab alust arvata, et äkki korrigeeritakse SKP numbrit tulevikus ülespoole.
Euroopa Liidu kõige sügavam majanduslangus Eestis ületas analüütikute kartusi ning paneb ümber hindama ka lähiaja prognoose, kuid paar kummalist näitajat annab alust arvata, et äkki korrigeeritakse SKP numbrit tulevikus ülespoole.
On prominendi enda teha, et ta vale laulu sisse ei satuks
Tuntud inimesed seovad end kahtlaste äridega liiga kergekäeliselt. Isegi siis, kui asi juba eemalt nuusutades haiseb, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Tuntud inimesed seovad end kahtlaste äridega liiga kergekäeliselt. Isegi siis, kui asi juba eemalt nuusutades haiseb, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
USA aktsiaturgude ralli ei jaksanud leida jätku
Kolmapäeval rallinud USA aktsiaturud tõmbasid päev hiljem hinge, kõikudes nulli ligidal ja sulgudes väikeses miinuses.
Kolmapäeval rallinud USA aktsiaturud tõmbasid päev hiljem hinge, kõikudes nulli ligidal ja sulgudes väikeses miinuses.
Reaalajas börsiinfo
Suures kahjumis Operaili kaubaveod on tänavu vähenenud poole võrra
Riigile kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kaubamahud on Vene sõja tõttu kokku kuivanud ning kasumi asemel vaatab esimese 9 kuu tulemustest vastu 3,5 miljoni euro suurune kahjum.
Riigile kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kaubamahud on Vene sõja tõttu kokku kuivanud ning kasumi asemel vaatab esimese 9 kuu tulemustest vastu 3,5 miljoni euro suurune kahjum.
Juhtide piiratud aeg teeb värbamise kalliks
Värbaja saab sobivate kandidaatide otsimisel ära teha küll palju tehnilist tööd, kuid ka juhtide panustatud aeg on oluline ja see teeb värbamise kalliks, rääkis Grant Thorntoni personaliteenuste juhtiv nõustaja Airi Neemre saates “Kasvukursil”.
Värbaja saab sobivate kandidaatide otsimisel ära teha küll palju tehnilist tööd, kuid ka juhtide panustatud aeg on oluline ja see teeb värbamise kalliks, rääkis Grant Thorntoni personaliteenuste juhtiv nõustaja Airi Neemre saates “Kasvukursil”.
Fermi Energia astus esimese sammu Ukrainas
Kui kõik kulgeb plaanipäraselt, toodab Fermi Energia 10 aasta pärast Ukrainas elektrit. Koostööleping on sõlmitud ja väikereaktorite tehnoloogiat on Ukrainal põhjust kaaluda küll, ütles hommikuprogrammis Fermi Energia juht Kalev Kallemets.
Kui kõik kulgeb plaanipäraselt, toodab Fermi Energia 10 aasta pärast Ukrainas elektrit. Koostööleping on sõlmitud ja väikereaktorite tehnoloogiat on Ukrainal põhjust kaaluda küll, ütles hommikuprogrammis Fermi Energia juht Kalev Kallemets.
NBA lubab pensionifondidel klubide omanikeks olla
USA tippkorvpalliliiga NBA otsustas eile lubada pensionifondidel, riiklikel fondidel ja sihtkapitalidel olla korvpalliklubide passiivsed osanikud.
USA tippkorvpalliliiga NBA otsustas eile lubada pensionifondidel, riiklikel fondidel ja sihtkapitalidel olla korvpalliklubide passiivsed osanikud.

Olulisemad lood

Kolleegid tahavad lükata varastanud kohtutäituri hiigelvõlad maksumaksja kukile Täiturite kojal endal näpud põhjas
Kuna kellelgi teisel raha pole, peab tõenäoliselt riik maksma kinni 300 000 eurot kahju, mille tekitas omastamises süüdi mõistetud kohtutäitur Kersti Vilbo.
Kuna kellelgi teisel raha pole, peab tõenäoliselt riik maksma kinni 300 000 eurot kahju, mille tekitas omastamises süüdi mõistetud kohtutäitur Kersti Vilbo.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.