Kristina Traks • 28. november 2002 kell 22:00

Kui ministrit ei tunne, ära ettevõtlusse trügi

Kunagise võimsa piimaettevõtte ja praeguseks vaid ettevõtte kestaks moondunud ASi Lacto asutaja Yaqub Haidary teadis ilmselt juba aastaid tagasi tõsiasja, et kui sul puudub ministrist sõber või veel parem ministrist võlausaldaja, pole sinu äri edukas. Miks muidu suhtles ta aastaid tagasi valitsuse tippfiguuridega nii lähedalt, et Lacto hapukooreliini avas peaminister ning uue tehase tollane Eesti president Lennart Meri. Haidaryl oli poliitikute hulgas haaret, sest vaevalt helistas ühe suurema erakonna tipp-poliitik ajalehetoimetusse palvega kirjutada tore positiivne lugu Lactost päris omal algatusel.

Praeguseks aga on Yaqub Haidary elu niiditõmbajana muutunud hoopis lihtsaks. Tema üheks trumbiks on see, et põllumajandusminister Jaanus Marrandiga lähedalt seotud firma Estonia ootab juba tükk aega miljoneid kroone Haidary firmast Rapla Dairy. Ja Marrandi võitleb tulihingeliselt Rapla Dairy ja Haidary eest, sest kui variseb kokku see firma, siis kaob ka lootus sealt raha kätte saada.

Rapla Dairy on valitsusringkondades nii kuum sõna, et ka rahandusminister Harri Õunapuu ei ole häbenenud teatada, et riik pole huvitatud Rapla Dairy pankrotist.

Lisaks ministritele ? rahva teenritele ? on Haidaryle ?appi? tulnud ka pangad. Hansapanga tütarettevõte Hansa Capital väriseb Rapla Dairyle antud 100 miljoni krooni suuruse laenu pärast ning Tallinna Äripank on närvis 35 miljoni krooni laenuraha saatuse pärast. Mõlemad mõjutavad omakorda valitsusringkondi Rapla Dairyt abistama. Hansa Capital on teinud ettepaneku, et riik võiks välja kuulutada eriolukorra piimasektoris ning Äripank küsib raha riiklikult Maaelu Edendamise Sihtasutuselt.

Viimane ongi lõppeva nädala jooksul välja mõelnud päästeskeemi Haidary firmade hüvanguks, mis on valimiseelsele ajale kohaselt maskeeritud sildiga ?Aitame piimatootjaid?.

Aga kas ikka aidatakse? Heal juhul saavad rahasüsti 10 Rapla Dairy võlausaldajat, mis tõsi, on tõesti kõik väärtuslikud firmad, keda oleks kahju koos Rapla Dairyga ettevõtluskaardilt kustutada. Kümned ja kümned ülejäänud Rapla Dairy võlausaldajad aga saavad raha siis, kui suurtelt seda üle jääb. Ja kindel on see, et väga palju raha üle ei jää.

Haidary aga on asjast puhta nahaga välja tulnud ning kui tema firma tasub maksuvõlad, võetakse võib-olla ka Haidaryle eriteenete eest kodakondsuse andmine taas valitsuses arutlusele.

Hetkel kuum