Ülo Toomsalu • 3. detsember 2002 kell 8:19

SLÕL: Tapal kaotab töö 500 raudteelast

Tänaseks on raudteelase ametist pidanud loobuma juba umbes 200 tapalast, lähitulevikus lisandub neile veel vähemalt 300.

Eesti Raudtee plaan likvideerida lähema aasta-pooleteise jooksul raudteelinna Tapa kaubajaam ja veduriremondidepoo ning ekspluatatsioonijaoskond tekitab väikelinnas paanikat, sest töötuksjäämine ähvardab enam kui poolt tuhandet inimest, kirjutab SL Õhtuleht.

Nimelt koondatakse seni Tapal toimunud rongide sorteerimine, koostamine ja ärasaatmise ootamine Tallinna Ülemiste kaubajaama. Vedurite remont, tehnohooldus ja ekspluatatsioon viiakse üle Muuga vastvalminud, 50 miljonit krooni maksma läinud depoosse, osa remonditöid hakatakse tegema ka Kopli kaubajaama territooriumile ehitatavas töökojas.

?Ega Tapa tööbörsil pole mõtet käia, seal pannakse ainult nimi kirja,? ohkab kolmeaastase lapse ema Jekaterina, kes septembris veduriremondidepoost koondati.

Septembris filtripesija ametist koondatud noor pereema Jekaterina on kurb. ?Ega töö kaotamine küll eriti ootamatult ei tulnud, aga... Sain kuu aega tööl olla pärast lapsepuhkuselt tulekut, kui teatati, et minu koht koondatakse. Asemele pakuti mingit vaba töökohta Põlvas, aga kus ma sinna minna saan.?

Nii Jekaterina kui mitmed teised Tapa depoo töötajad ei mõista, miks nii hästi sissetöötatud ja korralik kaubajaam ning remondidepoo on vaja Tallinna viia. ?Lihtsalt öeldakse, et nii on äriplaanis kirjas ja kulud on liiga suured: kogu lugu,? on koondatud filtripesija teadmatuses.

Tapa linnapea Kuno Rooba tunnistab, et 530 inimese töötuksjäämine on problemaatiline. ?Sotsiaalseks katastroofiks ma seda ei nimetaks, aga... 500 inimest on väga suur hulk. Mul on siiralt kahju, et aastakümneid vedureid remontinud ja kaubaronge koostanud inimesed, oma ala spetsialistid, töö kaotavad,? tunnistab Rooba. Ta ei kujuta ette, kust Eesti Raudtee pealinnas sama kvalifitseeritud tööjõu leiab.

Hetkel kuum