Selle aasta alguses on oodata koondamiste sagenemist, sest seni ainult ettevõtte kanda olnud hüvitisest tasub nüüd poole töötukassa.
?Eelmise aasta lõpus esitas töötukassale avalduse töölepingu kollektiivseks ülesütlemiseks kaheksa ettevõtet ning neile lisandub tõenäoliselt veel kümmekond,? ütles töötukassa avalike suhete juht Maige Prööm Eesti Päevalehele.
Metallitööstusettevõte AMI DODUCO nihutas esialgu 31. detsembrile plaanitud 53 inimese töölepingu lõpetamise eilsele. ?Ühe tööpäeva võrra nihutamine andis meile märkimisväärse säästu, umbes miljon krooni,? ütles firma finantsjuht Imre Pralla.
AMI DODUCO tööruumides viimast tööpäeva veetnud töölised olid hüvitise saamisega rahul. ?See annab kindlustunde, et on aega korralikult tööd otsida,? ütles meister Georgi Viktorov. ?Muidugi on see oma taskust, aga kuidas teisiti.?
Artikkel jätkub pärast reklaami
Töölepingute kollektiivse ülesütlemise sagenemisega aasta alguses on töötukassa arvestanud. ?Ettevõtted ju tegelikult ootasid seda, et aasta alguses saaks maksta ainult pool hüvitistest ning samas saaksid töötajad taotleda ka töötuskindlustushüvitist,? ütles Prööm.
Eesti metallitöötlejate ametiühingu esimehe Endel Sooni sõnul teeb kindlustus lihtsamaks eelkõige tööandja elu. ?Inimesed ise maksavad kellegi koondamise kinni, töötaja peab tööandja tegemata töö juba ette kinni maksma,? lausus ta. ?Koondamine on ju tegelikult tööandja tegemata või halvasti korraldatud töö ja saamatus.?
Eile otsustas töötukassa maksta raha 68 kollektiivselt koondatud töötajatele. Peale AMI DODUCO saavad kokku 25 000 krooni Vastseliina ambulatooriumist koondatud viis inimest ning Jõgeva Soojusest koondatud kümnele töötajale maksab töötukassa kokku 71 000 krooni.