Ülar Lauk • 30. juuni 2003 kell 13:05

RVE: Venemaa korruptsioonivastane kampaania kogub tuure

Venemaal kogub hoogu korruptsioonivastane kampaania, mis algas nädala eest kuue miilitsapolkovniku ja ühe kindrali arreteerimisega.

Nüüd on vahistatud veel mõned kõrged regionaalsete õiguskaitseorganite töötajad ning planeeritakse suurt aktsiooni liiklusmiilitsate altkäemaksudest võõrutamiseks. Vajadus korruptsiooniga võidelda on Venemaal ilmne, kuid nüüdne ?Puhaste käte? kampaania on ka kriitikat pälvinud, kirjutab Vaba Euroopa.

Peale seda, kui läinud teisipäeval võeti suure meediakära saatel vahi alla kuus väljapressimises süüdistatud kõrget miilitsatöötajat ning üks eriolukordade ministeeriumi kindral, käivitus operatsioon ?Puhtad käed? üle terve Venemaa.

Reedel teatati veel arreteerimistest Tjumenis ja Surgutis ning ettevalmistustest liiklusinspektorite laialdaseks kontrollimiseks. Siseminister Boriss Grõzlov isiklikult soovitas autojuhtidel kanda kaasas videokaamerat altkäemaksuvõtu jäädvustamiseks.

Veel lubas Grõzlov, et kuue polkovniku kriminaalasi, mis on juba ristitud ?libahuntide kriminaalasjaks?, jõuab kindlasti kohtusse. Siseministeerium kavatseb tema sõnul kõrgete riigiametnike korruptsiooni edasi uurida ning süüdlaste karistamist jätkata.

Taoline ulatuslik operatsioon on Venemaal pretsedenditu, kuid paljude arvates ei ole sellest korruptsiooni vähendamisel kuigi suurt reaalset abi.

Fondi Indem president, projekti ?Korruptsiooni kaart? autor Georgi Satarov ütleb, et kampaaniaga korruptsiooni välja ei juuri: ?Muidugi ei vasta selle aktsiooni mastaap korruptsiooni mastaabile. Korruptsioon miilitsas ei piirdu polkovnikute tasemega ja see on üldteada. Lisaks sellele on veelgi tähtsam asjaolu ? jaht korruptantidele, mitte aga võitlus korruptsiooniga viib selleni, et korruptsioon kinnistub ja juurdub veelgi.?

Umbes samal arvamusel on ka teine korruptsiooniprobleemidega lähemalt kokku puutuv inimene ? Riigiduuma korruptsioonivastase komisjoni liige Nikolai Gont?ar:

?Võitlust korruptsiooniga ei saa mõõta arreteeritute hulgaga. Korruptsioon ? see on riigiametniku ametikoha ärakasutamine isiklikes huvides. See on väga tõsine probleem isegi arutamiseks, saati siis lahendamiseks. Ma olen rahul, et see võitlus käib, kuid mul tekib kartus selle vastu, kuidas seda kampaaniat kajastatakse. On tunda, et see on kampaania.?

Ka ajakirjandus ja analüütikud kalduvad seda pidama rohkem meediakampaaniaks. Georgi Satarovi sõnul on korruptsioonivastasel võitlusel kõik mainekujunduskampaania tunnused: ?Kõigi väliste tunnuste kohaselt on see kampaania. Seda on näha juba tehnoloogiast, näiteks sellest, kui kiiresti näidati esimesel kanalil vastavat dokumentaalfilmi. Tuli välja, et selleks momendiks oli juba kõik valmis. Siin on olemas kõik ettevalmistatud PR-aktsiooni tunnused.?

Kampaania eesmärgiks korruptsiooni vähendamise kõrval peetakse aga juhtiva partei edusammude propageerimist. On ju siseminister Boriss Grõzlov ühtlasi ka võimupartei ?Ühtse Venemaa? juht, parlamendivalimisteni on aga aega jäänud juba vähem kui pool aastat.

<#Raadio Vaba Euroopa=http://vabaeuroopa.org/artiklid/2003/06/vene.20030630110904.asp>

Hetkel kuum