21. juuli 2003 kell 11:57

Laheotsa talu ostis Eestisse esimese iseliikuva kartulikombaini

Eesti suurim lauakartuli kasvataja Laheotsa talu ostis Sampo Liisingu ja Sapardi abiga esimese iseliikuva kartulikombaini Eestis, teatas talu peremees Johannes Valk.

Samas ka Eesti kalleimaks põllutöömasinaks osutunud kartulikombain Dewulf R3000 Mega on valmistatud Belgias ja maksis 4,6 miljonit krooni. Alghinnast 50% katab Sapardis toetus.

Kartulikombain peenestab koristatava kartuli pealsed ja võtab kartuli üles korraga kahest vaost. Kõik kartuliga kokku puutuvad metallosad on kaetud pehme kattega, mis kindlustab kartuli õrna käsitlemise. Kombainil on 6tonnine punker, mis võimaldab korraga täita väiksema veoki ja liigniisketes oludes transportida kartuli põlluservale.

Kombain saabus Paldiski Lõunasadamasse 11. juulil ning tegi esimese proovitöö varajase kartuli põllul pühapäeval, 13. juulil. Uue kombainiga koristatud kartulit müüvad poed alates 14. juulist.

Masin tarniti Soome firma R. Laaksonen Oy vahendusel, mis on importinud Soome juba 11 analoogset kombaini. Kokku on praegu Soomes kasutusel eri firmades toodetud iseliikuvaid kartulikombaine vaid 16. Läti ja Leedu kohta täpsed andmed puuduvad, kuid teadaolevalt seal iseliikuvaid kombaine senini kasutatud ei ole.

Laheotsa talu kasvatab kartulit 165 hektaril, sealhulgas varajast kartulit 14 hektaril. Talu on ka suurim Eesti peedikasvataja ning toodab kapsast, porgandit ja roose.

Hetkel kuum