Ülo Toomsalu • 20. oktoober 2003 kell 6:06

PM: Maksupolitsei süüdistab tuntud moekunstnikku maksukuriteos

Poliitikutele kujundatud peoriietega tuntust kogunud moekunstnikul Ülle Suurhans-Pohjanheimol tuleb anda vastust maksukuritegude eest.

Maksupettuste uurimise keskusest (MUK) hiljuti Tallinna linnakohtusse läinud süüdistus puudutab 1997. ja 1998. aastat, mil Ülle Suurhans-Pohjanheimo ning tema soomlasest abikaasa Hannu Tapani Pohjanheimo juhtisid kodutehnika ekspordi ja impordiga tegelevat osaühingut Eespert, kirjutab Postimees.

Maksuameti teatel avastas toll rikkumised järelkontrolli käigus 2001. aastal. Uurimine näitas, et firma juhid oli esitanud maksuametile fiktiivseid arveid selle kohta, nagu oleks nad Venemaale, Norrasse, Leetu ja Soome müünud 4,3 miljoni krooni eest kodutehnikat.

Maksu- ja tolliameti pressiesindaja Aivar Pau sõnul ei toimunud tegelikult mingit eksporti.

Süüdistuskokkuvõtte järgi petsid firmajuhid niimoodi riigilt välja käibemaksu 782 815 krooni suuruses summas. Maksupolitsei süüdistab OÜ Eespert juhte nüüd kokku kriminaalkoodeksi kolme paragrahvi järgi - ametialane võltsimine, maksukuritegu ja kelmus.

Eeluurimise jooksul võeti Ülle Suurhans-Pohjanheimo ning Hannu Tapani Pohjanheimo kohtu loal lühikeseks ajaks ka vahi alla. Pau sõnul tuli seda teha, sest uurimise lõpus hakkasid nad eri ettekäänetel eeluurimisest kõrvale hoidma. Tänaseks on mõlemad vabaduses.

Üheksakümnendate aastate alguses loodud OÜ Eespert lõpetas oma tegevuse juba mitu aastat tagasi. Firmajuhtimisele tänaseks selja pööranud Ülle Suurhans-Pohjanheimo töötab nüüd teise firma all omanimelises moemajas.

Ülle Suurhans-Pohjanheimo ütles Postimehele, et tema maksuameti süüdistusi omaks ei võta ja uurija jutule ei saanud ta minna, sest oli haige. «See pole ärimeeste ja ettevõtjate süü, kui Eesti seadused on maksunduse osas auklikud ja tänase päevani kümmet moodi tõlgendatavad,» märkis ta.

Hetkel kuum