23. oktoober 2003 kell 13:04

Itaalia tahab kultuuriväärtusi müüa

Itaalia valitsus tahab eelarveaukude lappimiseks müüa riigi ajaloomonumendid kõige parema pakkumise esitajale.

Itaalia tuleva aasta riigieelarve eelnõus antakse Itaalia kohalikele muinsuskaitseametitele kõigest kaks kuud aega, et ära hinnata, kas mingi hoone, monument, park või saar on sedavõrd väärtuslik, et neid riigi omanduses hoida, kirjutab Dagens Industri. Kui vastust ei tule või see jääb hiljaks, on valitsusel õigus vara müüki panna. Kokku loodetakse sel teel riigikassasse saada 5 miljardit eurot.

?Majandusminister Giulio Tremonti sõnul ei ole plaanis Colosseumi müüki panna, kuid see on ka ainus garantii, mis antakse. Ohus on eelkõige väiksema väärtusega kultuuriaarded,? ütles roheliste parte senaator Sauro Turrroni.

Müüginimekirjas on palju hooneid ja maatükke, mis avalikkuse hinnangul peaks riigile jääma. Nende hulgas on San-Martino klooster Napolis, mille väärtus on hinnatud 56 miljonile eurole, Pionosa saar Toscana arhipelaagis 8 miljoni euro eest ning arheoloogiliste väljakaevamist koht Alba Fucensi lähistel, mille pakkumise alghind on ülimadal 40 600 eurot.

Ettepanekule on ägedalt vastu Itaalia opositsiooniparteid ning ka koalitsioonis on erimeelsusi. Paljud näevad ohtu, et hindamatud kultuuriaarded müükase pikemalt mõtlemata võileiva hinna eest.

Hetkel kuum