29. oktoober 2003 kell 11:30

Äripäeva kinnisvarakonverents: kaubanduspindade turu areng aeglustub

Ober-Haus Kinnisvara tegevdirektor Hindrek Leppsalu sõnul on uue kaubanduspinna arendamine Tallinnas riskantne, ruumi on veel ainult Lasnamäel.

Tallinna turul on 360 000 m2 kaubanduspinda. Meie kaubanduspindade areng on Tallinnas väga kiire, ent mitte hullumeelselt. Enamik kaubanduspindu on arendatud Kesklinnas ja Läänepool. Miks Lasnamäe pool nii vähe pindu on? Põhjus on vääraarvamus, et Lasnamäel on inimesed vähem ostujõulised kui Mustamäel.

Tegelikult mingit vahet eriti ei ole. Linna kõige kallimad konjakid ostetakse Lasnamäel, seal võib elada ootamatult jõukaid inimesi.

Kaubanduskeskused peavad lainema, käib katse-eksituse meetodil lainendamine, aeg näitab, kes jäävad ellu.

Baltikum ei ole atraktiivne suurte Lääne euroopa kettidele. Renditase on euroopa kõige madalam. Tallinna renditase on Londoni omast peaaegu viis korda madalam.

Ülemuste keskus on riskantne, ent kordamineku puhul väga tulus. Oma suurusega tõmbab kaubanduskeskus palju kliente ligi. Keskus hakkab toimima kui vabaaja keskus, mis moodustab nn lokaalse kesklinna.

Viru keskusel probleeme ei tohiks olla. Arendamise tempo langeb oluliselt. Pangad peavad kaubanduskeskuse arendamist väga riskantseks. Samas Lasnamäel on kindlasti veel ruumi keskuste jaoks.

Ka kauplejad vajavad aega hingetõmbeks, nad suunduvad ka teistesse linnadesse Eestis.

Kõik kaubanduskeskused ei saa olla edukad. Lootus, et keegi ostude järgi hakkab ringiga sõitma, on vale. Õigesti teevad need, kes heade rentnike nimel pingutavad, mis kindlustab kindla kassavoo. Rendihinnad diferentseeruvad veelgi.

Hetkel kuum